Відкрите звернення до народних депутатів щодо законопректу 7029

Шановні народні депутати України!

Спільнота ОСББ України вважає за необхідне донести вам свою позицію щодо законопроекту № 7029 від 08.02.2022 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками”, який найближчим часом планує розглядати Верховна Рада України та проти якого ми послідовно виступаємо.

За змістом законопроект присвячений зміні процедурних питань прийняття рішень у багатоквартирних будинках, насамперед - в ОСББ.

Згідно з пояснювальною запискою, метою цього є “спрощення управління багатоквартирними будинками, зокрема через мінімізацію бар’єрів для прийняття рішень співвласниками багатоквартирного будинку (зокрема об’єднань співвласників багатоквартирного будинку)”.

З цього приводу є три заперечення.

По-перше, ОСББ не просили змінювати процедури ухвалення рішень. Свої досягнення і потреби всі ОСББ країни щороку обговорюють на Всеукраїнському форумі ОСББ, який традиційно проходить у Львові. Свої очікування та вимоги ОСББ щороку викладають у резолюції такого форуму. У Резолюції ХІІ Всеукраїнського форуму ОСББ 2021 року (https://proosbb.info/node/756) піднято питання газо- і електропостачання в будинках ОСББ, фінансування комплексної термомодернізації, доступу до інформації з державних реєстрів, статусу земельної ділянки багатоквартирного будинку, вимог подання непритаманної ОСББ звітності тощо. І жодним чином ОСББ не піднімали питання про якусь необхідність зміни процедур прийняття рішень у багатоквартирних будинках!

Чинні сьогодні процедури прийняття рішень в ОСББ були запроваджені законодавчими змінами 2015 року. Вони були імплементовані в статути кожного конкретного ОСББ протягом 2015-2016 років, і на сьогодні є усталеними, мають сформовану судову практику на рівні Верховного Суду та цілком задовольняють абсолютну більшість ОСББ нашої країни. Будь-які законодавчі зміни процедур вимагатимуть перереєстрації статутів ОСББ та потягнуть за собою перегляд вже усталеної судової практики, що лише дезорганізує роботу ОСББ - і це в умовах воєнного часу!

По-друге, норми законопроекту насправді не “мінімізують бар’єрів” для прийняття рішень, а створюють нові бар’єри та ускладнюють процедури прийняття рішень в ОСББ. Запропоновані зміни “врегульовують” питання, які вже і так врегульовані законодавчо (як-от використання електронних підписів), чим призведуть до дублювання законодавчого регулювання. Норми законопроекту також “зарегульовують” другорядні процедурні питання, які раніше кожне ОСББ було вільне визначати на власний розсуд (як-от визначення на рівні закону детального змісту протоколу загальних зборів, детального переліку питань порядку денного установчих зборів тощо), чим ускладнять процес прийняття і оформлення рішень в ОСББ. Крім того, законопроект довільно та необґрунтовано змінює використані в чинному законі поняття (як-от “особистий підпис” на “власноручний підпис”), строки й терміни, чим зумовить формальну невідповідність чинних статутів ОСББ законодавству. Також законопроект невиправдано редакційно змінює низку статей, що, разом зі зміною термінології та визначених законом строків, на практиці призведе до “обнулення” сформованої судової практики з формальних підстав. Все сказане в сукупності занурить ОСББ в ситуацію правової невизначеності та “правового паралічу” на найближчі роки.

По-третє, низка нововведень законопроекту є не просто непотрібною, але й непродуманою та непридатною до реалізації на практиці. Наприклад, коли йдеться про проведення установчих і загальних зборів “у режимі відеоконференції”. Або коли йдеться про письмову заяву співвласника ініціатору загальних зборів (який щоразу може бути інший) про те, щоб повідомлення про скликання зборів (про які власник квартири, власне, і дізнався з самого повідомлення) надсилалося йому електронною поштою, а не в паперовій формі. Або коли йдеться про зміну встановленої чинним законом більшості для прийняття найважливіших питань діяльності ОСББ з 2/3 до 1/2 голосів.

На дискусійність запропонованих змін, їх неузгодженість з іншими актами законодавства, практичну складність чи й неможливість їх реалізації звертали увагу не лише ми, але й Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України, Комітет з питань цифрової трансформації та Міністерство цифрової трансформації.

Тож ми лише додамо, що названі зміни вимагатимуть від кожного конкретного ОСББ змінити власний статут, для чого провести загальні збори та подати нову редакцію статуту для державної реєстрації. В умовах воєнного часу це є практично нереальним. Тож навіть якби якесь ОСББ бачило для себе в таких нововведеннях якусь користь, то на практиці скористатися ними воно все одно не зможе до завершення правового режиму воєнного стану і повернення життя у мирне русло. Тож запропоновані зміни, навіть якби вони були корисними для роботи ОСББ (а вони такими не є!), лишаться мертвими нормами аж доти, доки ОСББ в масовому порядку не змінять свої статути.

Таким чином, законопроект № 7029 є класичним прикладом “для нас без нас”. Замість вирішувати реальні проблеми ОСББ, описані в Резолюції ХІІ Всеукраїнського форуму ОСББ, розробники запропонували законопроект, про який ОСББ не просили і який не принесе ОСББ жодної користі - а натомість створить ще більше проблем.

 

Тому просимо Верховну Раду України відхилити законопроект № 7029 від 08.02.2022 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” як такий, що не відповідає потребам ОСББ, а в умовах воєнного часу взагалі є неприйнятним і шкідливим.