Законопроєкт 7029. Вимога визнати листки опитування частиною протоколу зборів

Про законопроєкт 7029. Сьогодні буде довго і складно. Тому доведеться вникнути тим, хто справді цього хоче. Про норму, яка викликає чи не найбільший спротив у противників і  одночасно нібито є очікуваним "спрощенням" для прихильників. І яка, як на мене, є основною. Так от, мова про статтю 6 і про норму, яка визначає, що листки опитування є "невід"ємною частиною протоколу зборів".  Зараз протокол і листок опитування - окремі документи. Чинний закон про ОСББ не називає листки опитування частиною протоколу. І ось чому це важливо.

Україна - велика і різноманітна. У переважній більшості  міст/громад для подачі державному реєстратору і в подальшій роботі використовується просто протокол на 2-3 сторінках, підписаний головою зборів. Ця особа, так би мовити, “ідентифікована та верифікована” й несе відповідальність за зміст протоколу. А листки голосування/опитування (а це в сумі десятки і сотні аркушів) зберігаються як окремі документи та надаються хіба що на вимогу суду, якщо виникає спір. І це логічно, адже листки опитування - це документи, на підставі яких складено протокол, але самі вони - не протокол.

І є інша частина України - де реєстратори, навпаки, не лише вимагають листки опитування, а і прискіпливо перевіряють кожен підпис. А десь - навіть вимагають підкласти документи про власність, свідоцтва про народження тощо.  В основному, це - Київ та область. Київські ОСББ живуть в іншій реальності, тут навіть Київтеплоенерго вважає, що може вимагати в ОСББ листки опитування, а спільнота не чинить спротиву. Так склалося. Так виходить, що де місто сприяє і дає "зелене світло" ОСББ, там достатньо лише протоколу, а де закручує гайки, там треба. Звісно, я очікую на публічну позицію Мін’юсту, але поки її немає. Є лише практика життя.

А в разі, якщо будуть прийняті запропоновані зміни, і листки стануть обов’язковим додатком, формально протокол як документ збільшиться в десятки чи сотні разів. Чисто технічно на практиці кожен “листок” насправді викладається на кількох аркушах паперу - залежно від кількості питань, що розглядалися на зборах. Кілька аркушів паперу, помножені на десятки або сотні співвласників, означатимуть зшиті воєдино величезні стоси паперу. Якщо ще вдасться їх зшити. А оскільки часто потрібно робити копії протоколу, і сам він виготовляється зазвичай у кількох оригінальних примірниках (адже один залишиться у реєстратора), то таких стосів треба буде виготовити кілька. А кожному співвласнику - підписати кілька примірників листків опитування.

А тепер про те, чому це так важливо. Адже листки опитування все одно мають бути, не залежно від того, чи вимагатимуть їх для проведення державної реєстрації.

Очевидно, що зібрати “живі" підписи на листках опитування завжди було складно, але в разі прийняття законопроекту 7029 - стане нереально. Тому єдиний вихід буде - електронні. Але - система держреєстрації не готова до цього технічно. Не буде вона готова і після змін до закону, принаймні, декілька місяців точно.

За чинним законом немає проблеми поєднання паперових і електронних листків голосування і неготовності держреєстраторів їх приймати в такому поєднанні. Проблеми немає просто тому, що чинне законодавство НЕ називає листки частиною протоколу і НЕ передбачає надання листків реєстраторам. А законопроект цю проблему породжує та ігнорує неготовність системи державної реєстрації. Тож незрозуміло, навіщо взагалі в законопроекті вимагати від ОСББ того, що не вимагається сьогодні. Тому, я прогнозую, що наслідком такої новації у найближчій перспективі (коротко- і середньотеміновій) буде значне ЗМЕНШЕННЯ новостворених ОСББ, а не збільшення. Якщо ми хочемо масового збільшення - простіше НЕ вимагати листків опитування як додатків до протоколу взагалі по всій Україні.

Висновок Комітету з питань цифрової трансформації про неможливість часткового або одночасного подання документів в електронній та паперовій формі - за посиланням: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/pubFile/1345842?fbclid=IwAR2DEFSAKdceAOqaxSWS00W9MiCJLtLRGPB1SXWaE4YpP9i1-YDmB_KSlIU

P.S. Передбачаю, що зараз мені в коментах процитують чинну ч.8 ст.10 закону №417 (про особливості здійснення права власності в БКБ): “Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.” З цього приводу зразу зауважу. По-перше, “додаються” і “є невід’ємною частиною” - це дуже різні речі. По-друге, ст.10 закону №417 регулює збори співвласників, які не створили і не створюють ОСББ, вона не поширюється на ОСББ. Створення і діяльність ОСББ регулюється законом про ОСББ, а він, як уже говорилося, не передбачає, щоб листки опитування були частиною чи додатком протоколу. По-третє, коли в 2015 році приймався закон №417 і вносилися зміни в закон про ОСББ, депутати свідомо встановили для будинків, які не створюють ОСББ, жорсткіші вимоги до прийняття і оформлення рішень. Чому так - можливо, ще напишу окремий пост пізніше. А якщо коротко - тому, що в ОСББ є “верифіковані” органи управління і посадові особи, які відповідають за документи, які складають, а в будинку без ОСББ цього немає.