Законопроєкт 7029. Зниження порогу для приняття більшості рішень в ОСББ до 1/2.

Законопроєкт 7029. Зниження порогу для приняття більшості рішень в ОСББ до 1/2. Знову є таки, звучить привабливо, і багато хто думає, що така норма принесе очікуване спрощення.

Отже, пропонується зняти чинну вимогу щодо необхідної більшості в ⅔ голосів щодо найважливіших фінансових та майнових питань, які розглядають загальні збори ОСББ. Але, водночас, встановити вимогу аж в ¾ голосів для одного-єдиного питання - “прощання” з підприємством-монополістом і переходом будинку, скажімо, на використання системи автономного опалення чи водопостачання. 

Варто розуміти, формулювання законопроєкту щодо ⅔ голосів автоматично не знімає цієї вимоги для ОСББ, в статутах яких така вимога вже записана. Спершу таким ОСББ доведеться змінити свої статути - і лише потім можна буде скористатися цією нормою.

Але найважливіше те, що потреби змінювати чинний закон у цій частині немає - його формулювання і так допускає прийняття всіх рішень звичайною більшістю голосів у разі, якщо відповідним чином буде виписано статут конкретного ОСББ, чим чимало ОСББ і скористалося на практиці.

Насправді, питання у практичні площині. Війна, потреба у відбудові та прийнятті спільних фінансових рішень, співвласники роз"їхалися по всьому світу і, очевидно, війна закінчиться не скоро. Тому у цих умовах важливо розуміти два ключові фактори:

1) Крім формальної легітимності рішення, є ще “фінансова” легітимність. Ви можете нашкребти заледве половину голосів на взяття кредиту і запровадження більших внесків, але що ви робитимете з тим, що половина співвласників, почуваючись знехтуваною, просто принципово не платитиме та з різних причин оскаржуватиме рішення? Чи вистачить ресурсу на боротьбу з ними? Чи потрібна така боротьба? Чинна норма про ⅔ - саме про фінансову легітимність фінансових рішень. Коли йдеться про фінансові питання, різниця між ½ та ⅔ є колосальною. Практичний досвід вчить, що в ОСББ, де фінансові рішення протягували “на межі”, відсоток платежів був катастрофічно низький, а самі рішення нерідко скасовувалися в судовому порядку. Натомість ті ОСББ, які набирали визначені законом ⅔, а в ідеалі - й більше, мали чудову платіжну дисципліну і без проблем виконували свої фінансові зобов’язання.
2) Якщо ж ідеться про використання грантової/безповоротної допомоги ОСББ від міжнародних донорів чи бюджету, то необхідна принципово інша логіка. Лише на час воєнного стану і повоєнної відбудови доцільно взагалі спростити використання таких коштів до рішення правління. Для цього відповідні зміни мають бути внесені до прикінцевих положень Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, а не до його основного тексту.