Пропозиції щодо спрощення використання безповоротної допомоги на відновлення будинків
Унаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації значна частина багатоквартирних будинків в Україні була пошкоджена. Для того, щоб будинки не зазнавали ще більших пошкоджень унаслідок атмосферних впливів та були якнайшвидше приведені до стану, придатного і безпечного для проживання людей, необхідно, щоб рішення щодо усунення пошкоджень і ремонту приймалися швидко.
Рішення щодо ремонту будинку належать до компетенції співвласників багатоквартирного будинку і приймаються шляхом проведення зборів співвласників (або загальних зборів ОСББ).
У той же час, фізичні та юридичні особи, держава, територіальні громади, міжнародні організації виявляють готовність надавати безповоротну безоплатну допомогу (гранти, пожертви) на відновлення багатоквартирних будинків, що зазнали пошкоджень унаслідок бойових дій. Розпоряджання такими коштами й укладання відповідних договорів у багатьох випадках згідно зі статутами ОСББ вимагає згоди загальних зборів об’єднання, що може уповільнити отримання такої допомоги.
У зв’язку з викладеним, в умовах воєнного стану є необхідність наділити правління ОСББ (в багатоквартирних будинках, де створено ОСББ) та управителів (у багатоквартирних будинках, де не створено ОСББ) окремими повноваженнями, які в мирний час належать загальним зборам ОСББ / зборам співвласників багатоквартирного будинку.
Спільнота ОСББ України підготувала дуже короткий законопроект, покликаний вирішити це питання.
Закликаємо народних депутатів України стати авторами цього законопроекту та невідкладно його розглянути. Вважаємо, що вже в першому читанні він повинен бути прийнятий за основу та в цілому! Це дозволить зберегти житловий фонд і мінімізувати ризик його подальшого руйнування в осінньо-зимовий період.
Завантажити підготовлений пакет (текст законопроекту, порівняльна таблиця і пояснювальна записка) можна за цим посиланням.
Для швидкого ознайомлення нижче наводимо порівняльну таблицю змін, які ми пропонуємо:
Зміст положення (норми) чинного законодавства |
Зміст положення (норми) запропонованого проекту акта |
Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» |
|
Стаття 30. Прикінцеві положення … 3-1. Установити, що тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування, рішення про здійснення будівельних робіт щодо відновлення (ремонту та/або реконструкції) пошкодженого внаслідок воєнних дій багатоквартирного будинку (квартир, нежитлових приміщень, спільного майна багатоквартирного будинку), якщо фінансування таких робіт здійснюється за рахунок грантової (безповоротної) грошової допомоги Фонду енергоефективності, приймається загальними зборами об’єднання співвласників багатоквартирного будинку більшістю голосів співвласників. |
Стаття 30. Прикінцеві положення … 3-1. Установити, що на період дії правового режиму надзвичайного або воєнного стану в Україні або в місцевості, де розташований багатоквартирний будинок, та протягом дванадцяти місяців після його припинення або скасування, правління об’єднання має право самостійно (без рішення або погодження загальних зборів) приймати рішення про: порядок користування спільним майном та обмеження користування ним, реконструкцію та/або ремонт, у тому числі капітальний, багатоквартирного будинку (квартир, нежитлових приміщень, спільного майна багатоквартирного будинку) за рахунок коштів резервного фонду об’єднання, а також за рахунок коштів і майна об’єднання, отриманих на ці цілі як безоплатна безповоротна (у тому числі грантова) допомога від фізичних, юридичних осіб, територіальних громад, держави Україна, іноземних держав та міжнародних організацій, укладати договори про отримання об’єднанням безоплатної безповоротної допомоги на реконструкцію та/або ремонт багатоквартирного будинку (квартир, нежитлових приміщень, спільного майна багатоквартирного будинку), укладати договори, необхідні для виконання робіт з реконструкції та/або ремонту багатоквартирного будинку (квартир, нежитлових приміщень, спільного майна багатоквартирного будинку), за умови, що загальна сума таких договорів не перевищуватиме суми коштів та вартості майна, отриманих на ці цілі як безоплатна безповоротна (у тому числі грантова) допомога від фізичних, юридичних осіб, територіальних громад, держави Україна, іноземних держав та міжнародних організацій, та залишку коштів резервного фонду об’єднання. Повноваження правління, передбачені цим пунктом, можуть бути достроково припинені за рішенням загальних зборів об’єднання, прийнятим після введення правового режиму надзвичайного або воєнного стану. |
Закон України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” |
|
Стаття 13. Прикінцеві та перехідні положення … (положення відсутнє) |
Стаття 13. Прикінцеві та перехідні положення … 5-1. Установити, що на період дії правового режиму надзвичайного або воєнного стану в Україні або в місцевості, де розташований багатоквартирний будинок, та протягом дванадцяти місяців після його припинення або скасування, управитель має право самостійно (без рішення або погодження співвласників) приймати рішення про: порядок користування спільним майном та обмеження користування ним, реконструкцію та/або ремонт, у тому числі капітальний, багатоквартирного будинку (квартир, нежитлових приміщень, спільного майна багатоквартирного будинку) за рахунок та в межах коштів і майна, отриманих на ці цілі як безоплатна безповоротна (у тому числі грантова) допомога від фізичних, юридичних осіб, територіальних громад, держави Україна, іноземних держав та міжнародних організацій. Кошти безоплатної безповоротної допомоги на реконструкцію та/або ремонт багатоквартирного будинку (квартир, нежитлових приміщень, спільного майна багатоквартирного будинку) управитель зобов’язаний за кожним багатоквартирним будинком, що перебуває в його управлінні, зарахувати на окремий банківський рахунок, відкритий відповідно до частини третьої статті 18 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”. Такі кошти є власністю співвласників багатоквартирного будинку та використовуються виключно за цільовим призначенням. Управитель не має права стягувати зі співвласників додаткові платежі на реконструкцію та/або ремонт багатоквартирного будинку (квартир, нежитлових приміщень, спільного майна багатоквартирного будинку), якщо співвласники не приймали в установленому цим Законом порядку рішення про відповідні роботи (заходи) та витрати і джерела їх фінансування. Повноваження управителя, передбачені цим пунктом, можуть бути достроково припинені за рішенням зборів співвласників, прийнятим після введення правового режиму надзвичайного або воєнного стану. |