Як діяти голові правління ОСББ в окупації?

На жаль, частина території України досі перебуває під окупацією російської федерації. Дехто з членів і голів правлінь з різних причин досі перебуває в окупованих містах. Вони намагаються підтримувати життєдіяльність своїх будинків, але водночас перебувають під тиском окупаційних адміністрацій та місцевих колаборантів. І щодня постають перед вибором: намагатися й далі дбати про будинок чи виїхати з окупованих територій.

Нижче ми наводимо кілька порад, які допоможуть кожному зробити свій вибір. Наші поради ґрунтуються на живому досвіді голів і членів правлінь ОСББ - як тих, хто виїхав на підконтрольну уряду України територію, так і тих, хто поки лишається в окупації. Дослухайтеся до колег!

 

Чого НЕ робити?

Останнім часом посилився тиск окупаційних адміністрацій на голів правлінь ОСББ з метою схилити їх до співпраці. Від відвертих вимог “здавати” проукраїнськи налаштованих громадян - до “невинних” вимог “просто” пройти “(пере)реєстрацію” ОСББ в окупаційній адміністрації. Із відвертою зрадою своїх співгромадян все зрозуміло. А от “перереєстрацію” та іншу “паперову” співпрацю з окупантами, на жаль, деякі голови правлінь, керуючі справами ОСББ, управителі вважають допустимою. І - жорстоко помиляються. Тому роз’яснюємо наслідки необдуманої співпраці з окупантами.

  1. ОСББ - юридична особа, що створена і діє за законодавством України. Законодавство України не передбачає і не дозволяє жодних “перереєстрацій” в окупаційних адміністраціях.
  2. Для тих, кому цього недостатньо, Верховна Рада України цьогоріч провела чіткі “червоні лінії”, доповнивши Кримінальний кодекс України статтею 111-1 “Колабораційна діяльність” (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n3862). Вона передбачає відповідальність, серед іншого, і за “провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора”. Відповідальність за такі дії - позбавлення волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 15 років та з конфіскацією майна.
  3. Будь-яка “(пере)реєстрація” ОСББ в окупаційній адміністрації, сплата будь-яких “податків” чи здача “звітності” окупантам - підпадає під визначення колабораційної діяльності. Голови правлінь, управителі, керуючі справами, які несуть документи ОСББ окупантам - повинні бути свідомі, що вони порушують законодавство України.
  4. Виправдання “я дбаю про людей”, “інакше будинок лишиться без тепла”, “інакше нас віддадуть ЖЕКу” - не спрацює. Слід розуміти, що повну відповідальність за життєзабезпечення населення окупованих територій згідно з міжнародним правом несе окупант. Слід бути чесними з самими собою та визнати, що в умовах, коли фактично діє “право” озброєних бандитів, а не законодавство України, голова правління ОСББ (юрособи за законодавством України) ні на що не впливає. Не треба ні геройства, ні самообману. Лишіть окупантам їхню відповідальність. Не діліть відповідальність з окупантами!
  5. Якщо хтось із голів і членів правлінь, управителів, адмінперсоналу ОСББ сподівається, що співпраця ОСББ з окупантами дасть йому сьогодні шматок хліба - хай розуміє, що після неминучої Перемоги України він лишиться не лише без свободи, але й без цього шматка хліба: суд заборонить йому очолювати ОСББ чи бути управителем на строк від 10 до 15 років.

 

Що робити?

  1. За будь-якої нагоди і в будь-який спосіб - виїхати з окупованих територій. Це - питання вашої безпеки. Голова правління - це носій інформації! Окупанти знають, хто ви, і чинитимуть тиск. Чим ближче до визволення - тим більший буде цей тиск, тим більшу кількість людей окупанти захочуть “вимазати” співпрацею з ними.
  2. За жодних обставин - не піддаватися на вимоги чи пропозиції співпраці, не проходити “(пере)реєстрації” ОСББ, не платити їм “податків”, не виконувати доручень окупантів. Єдине, що вас зможе виправдати в очах українського правосуддя - погрози розправою. Але їх ще треба буде довести. Якщо вже так трапилося, що ви під примусом вчинили дії, які підпадають під визначення колаборації, знайдіть спосіб якнайшвидше повідомити про це українській владі, повідомивши про всі обставини та осіб, які вам погрожували та примушували. Наприклад, через сайт https://warcrimes.gov.ua/
  3. На психологічний тиск з боку співвласників та окупаційної адміністрації - відповідати: “Якщо законодавство України тут, як ви кажете, не діє, то і ОСББ тут немає, і я просто людина без жодних повноважень.”
  4. Доки співвласники сплачують кошти на рахунок в українському банку, доки прості робітники (двірники, сантехніки, слюсарі…) виконують свою роботу, оплачуйте працю своїх працівників. Нагадуємо, що нарахування і податки з зарплати сплачуються виключно на українські бюджетні рахунки, а суми зарплати “до видачі” - на картки працівників в українських банках. Також нагадуємо, що, якщо коштів на виплату і зарплати, і податків бракує, то можна зараз виплачувати зарплату (суму “до видачі”), а податки сплатити після завершення воєнного стану.
  5. Якщо боїтеся, що під примусом і тортурами віддасте електронні ключі та паролі до рахунків - за можливості завчасно зв’яжіться з українським банком і скасуйте їх (скасуйте сертифікати ключів), а самі ключі після цього видаліть з комп’ютера і флешок. Папірці з записаними паролями знищіть (спаліть).

 

Я вирішив/вирішила виїхати. Як мені це “оформити”?

  1. Про “оформлення” думайте в останню чергу! Формальності залагодите тоді, як будете на підконтрольній уряду України території.
  2. У першу чергу дбайте про безпеку свою і своїх близьких. Коли приймете рішення виїхати - мудрим рішенням може бути не повідомляти про ваші плани нікому в окупації.
  3. Дату і маршрут виїзду, що з собою брати і чого не брати - плануйте виходячи з ситуації на місці. Знову-таки, безпека є пріоритетом.
  4. Переконайтеся, що контроль над електронними ключами, які дають доступ до банківського рахунку та кабінету платника податків, маєте лише ви, або, як максимум, лише ви і інша посадова особа ОСББ, яка вже виїхала з окупованих територій чи виїздить разом з вами. Якщо треба - зв’яжіться з банком чи іншою установою, що випустила ключі, та анулюйте “зайві” ключі. Якщо не виходить цього зробити дистанційно з окупованих територій - зробите тоді, коли виїдете на підконтрольну уряду України територію.
  5. Найімовірніше, у вас не буде можливості вивезти статутні документи та печатки ОСББ, або ж це означатиме для вас додатковий ризик. Тому:
    • Для того, щоб документами і печатками не скористалися окупанти й колаборанти, сховайте їх у надійному місці. Це все завжди можна буде відновити, а щодо печатки - виготовити нову на підконтрольній території;
    • Якщо маєте час і можливість - зробіть “фотоархів” найважливіших документів. Просто сфотографуйте їх і завантажте в “хмару” (наприклад, на Гугл-диск https://drive.google.com/). Запам’ятайте (не записуйте!) дані доступу (логін і пароль) і видаліть як самі фотографії документів, так і дані доступу зі свого телефона чи ноутбука, з яким плануєте виїздити;
    • Якщо немає можливості без ризику зробити фотоархів чи сховати в надійному місці документи і печатки - лишіть їх там, де вони є. Про втрату контролю над ними повідомите українським правоохоронним органам, коли потрапите на підконтрольну територію.
  6. Не переймайтеся своїм офіційним звільненням чи припиненням виконання обов’язків. Якщо буде така потреба - займетеся цим після того, як виїдете на підконтрольну уряду України територію. А найімовірніше - після виїзду думки про звільнення вас покинуть.
  7. Якщо працівники ОСББ бажають подати заяви на звільнення чи відпустки за українським законодавством - прийміть. Якщо не можете оформити звільнення чи відпустку на місці - зробите це після виїзду.
  8. Після приїзду на підконтрольну уряду України територію - зверніться по необхідну медичну, психологічну, соціальну допомогу. А також - до українських правоохоронних органів: повідомте, які документи й печатки залишилися на окупованій території, чи мають до них доступ потенційні колаборанти, а також іншу важливу інформацію, яку вважатимете за потрібне.

Прочитали цей матеріал і перебуваєте в окупації? Тепер видаліть це посилання і почистіть історію перегляду в браузері!