Обговорення законопроекту 7029: порозуміння не досягнуто

Минулої п’ятниці, 2 вересня 2022 року, відбулося обговорення законопроекту 7029 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками”. Відеозапис можна подивитися на youtube-сторінці Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування за цим посиланням.

Нагадаємо: публічне обговорення було організоване Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади після того, як наша спільнота звернулася до народних депутатів із відкритим листом, у якому вимагала відхилити законопроект 7029.

Не будемо переказувати весь хід обговорення - бажаючі можуть переглянути відео. Натомість звернемо увагу на деякі ключові аспекти та підсумки.

Після представлення законопроекту слово взяли його прихильники. Показово, що у своїх виступах вони наголошували на різноманітних проблемах ОСББ, переважно взагалі ніяк не пов’язаних із тематикою законопроекту 7029.

На це звернули увагу противники законопроекту, які наголосили, що реальні проблеми, які дійсно турбують ОСББ, переважно законопроектом взагалі навіть не розглядаються і, відповідно, не будуть ним вирішені. Це фактично був змушений визнати і співавтор законопроекту народний депутат Дмитро Нальотов, який у підсумковому обговоренні, зокрема, зазначив: “Ми не намагалися іншими питаннями займатися. Цей законопроект саме про точкові зміни і про додаткові інструменти, які допоможуть легше приймати рішення. Ми не намагалися цим законопроектом закрити всі питання ОСББ” (хронометраж відео - з 2:03:15).

Після зауваження противників законопроекту про те, що він у дійсності не вирішує нагальних проблем існуючих ОСББ, а навпаки створює нові, надмірно і невдало зарегульовуючи питання, які сьогодні співвласники вільні регулювати самостійно, прихильники законопроекту змістили в своїй аргументації акцент на нібито спрощення законопроектом створення нових ОСББ. Також звертали увагу на те, що законопроект нібито полегшить прийняття рішень ОСББ з міст, які постраждали від російської агресії.

Чому законопроект 7029 у дійсності не полегшує ні прийняття рішень, ні створення ОСББ - ми вже розбирали докладно в постатейних до нього зауваженнях. Але дуже показово, що на обговоренні якраз були присутні представники постраждалих міст, і вони чітко озвучили свою позицію проти законопроекту 7029 (радимо послухати, зокрема, виступ голови правління з Харкова Юлії Самойлової, хронометраж відео - з 1:54:30). Подив, висловлений головуючим: “...мені важко зрозуміти, чому представники уражених територій… проти спрощення процедур” (хронометраж відео - з 2:08:26), добре ілюструє фундаментальне непорозуміння між авторами законопроекту і спільнотою ОСББ - там, де народні депутати бачать нібито “спрощення процедур”, ОСББ його не бачать зовсім, а бачать нові проблеми.

Фундаментальне нерозуміння природи і ролі ОСББ проявилося і в інших виступах прихильників законопроекту.

це ще не кінцевий варіант цього законопроекту… ми потім детальніше його розберемо… про новобудови, за чий рахунок буде створюватися ОСББ, яким чином кваліфікацію ОСББ будемо обговорювати… і багато чого іншого, що стосується безпосередньо і правління…

Дуже показовим був виступ народного депутата Андрія Стріхарського (хронометраж відео - з 13:57), який відверто поставив присутніх перед фактом, що “це ще не кінцевий варіант цього законопроекту… ми потім детальніше його розберемо… про новобудови, за чий рахунок буде створюватися ОСББ, яким чином кваліфікацію ОСББ будемо обговорювати… і багато чого іншого, що стосується безпосередньо і правління…”. Тож поки одні депутати говорять про нібито “точкове” вирішення “проблем” (про які ОСББ не просили), інші - анонсують значні доповнення до законопроекту між першим і другим читанням. Якого характеру будуть такі доповнення - можна побачити в законопроекті того ж таки Андрія Стріхарського реєстр.№ 2606 від 16.12.2019: це нівелювання ролі ОСББ і створення ОСББ забудовниками. Докладно цю ініціативу Андрія Стріхарського ми вже аналізували раніше. На щастя, тоді профільний комітет рекомендував її відхилити. Сподіваємося, народним обранцям вистачить мудрості та відповідальності і цього разу, і законопроект 7029 також буде відхилений!

Наразі ж головуючий на обговоренні народний депутат Віталій Безгін констатував, що думки учасників обговорення щодо законопроекту 7029 розійшлися. Тим не менше, він анонсував намір комітету все-таки винести законопроект на голосування в сесійну залу.