У Верховній Раді зареєстровано законопроект, який передбачає спрощення використання безповоротної допомоги на відновлення багатоквартирних будинків

12 вересня 2022 року групою народних депутатів зареєстровано законопроект “Про внесення до деяких законів України змін щодо управління багатоквартирними будинками в період дії правового режиму надзвичайного або воєнного стану”. Проекту закону присвоєно № 8022.

Невеликий за обсягом законопроект передбачає внесення доповнень до прикінцевих положень законів України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Він став реакцією народних депутатів України на звернення-пропозицію нашої спільноти, з яким ми виступили 24 серпня.

Основний зміст доповнень - дозволити правлінням ОСББ оперативно реагувати на виклики воєнного та надзвичайного стану, в тому числі вживати заходів щодо термінового відновлення будинків за кошти безповоротної безоплатної допомоги.

Ті правління, які в перші дні та місяці повномасштабної війни лишалися в своїх - обложених ворогом - містах та організовували життя будинків, дуже добре розуміють, про що йдеться. Йдеться про рішення, на прийняття яких були відведені лічені години, і від яких залежало життя співвласників: відкрити чи закрити підвали й горища, зупинити ліфти й інше обладнання, встановити додаткові замки на вхідні двері під’їздів та вжити інших заходів додаткової безпеки у комендантську годину… Це - рішення, які приймалися самими лише правліннями, хоча формально їх повинні були би приймати загальні збори.

Члени правлінь - також серед перших, хто повертається у звільнені міста й береться до відновлення пошкоджених будинків. Кошти на це дають не лише співвласники, але й жертвують фізичні та юридичні особи з усієї України та з-за кордону. Формально, ці кошти повинні також витрачатися лише за рішенням загальних зборів - але часу на їх скликання і проведення немає: вже осінь, і зима близько. Закривати вибиті шибки та латати покрівлі треба негайно.

Тому законопроект пропонує наділити правління ОСББ правом в умовах воєнного чи надзвичайного стану самостійно (без рішення загальних зборів) встановлювати необхідні обмеження щодо користування спільним майном та використовувати кошти безоплатної безповоротної допомоги на відновлення будинку. Для будинків, де ОСББ не створено, подібні, але дещо вужчі, повноваження пропонується надати управителям. Враховуючи, що в різних будинках ситуація може бути різна, законопроект передбачає, що загальні збори ОСББ (збори співвласників) можуть в будь-який час скасувати такі “надзвичайні” повноваження правління чи управителя.

 

Ми вдячні народним депутатам України, які виступили авторами законопроекту, за розуміння ситуації, в якій опинилися співвласники багатоквартирних будинків у містах, що постраждали від російської агресії.

Просимо усіх народних депутатів невідкладно розглянути законопроект №8022 “Про внесення до деяких законів України змін щодо управління багатоквартирними будинками в період дії правового режиму надзвичайного або воєнного стану” та схвалити його відразу за основу та в цілому!