Чи допоможуть сонячні станції на дахах багатоповерхівок: скільки струму можна отримати та на що вистачить

Використання сонячних систем для потреб багатоквартирних будівель знову з’явилося на слуху після ударів по системам електропостачання України. І, можливо, саме зараз той момент, коли може бути даний новий поштовх для їх впровадження.

Одразу з хотілося б відзначити певні обмеження:

1. Генерація від сонця дуже нерівномірна – і взимку може складати до 10% від літніх значень.

2. Існуючий тариф "для населення" робить економічно недоцільним застосування сонячних систем (окупність перевищує розрахунковий термін служби установок). Хоча розгляд в якості резервного джерела електрогенератора за умови тривалих відключень електропостачання – вносить суттєві корективи в питання окупності.

3. В контексті надійності електропостачання слід одразу ж відкинути "мережеві" інвертори, що не дозволяють використовувати енергію сонця за відсутності подачі електроенергії зі сторони мережі.

4. Більшість споживачів місць загального користування (освітлення, ліфти, підвищуальні насоси) мають відмінний від сонячної інсоляції графік. Але при цьому є циркуляційні насоси на опалення та гаряче водопостачання, що мають рівномірне споживання протягом усієї доби.

5. Для дев'ятиповерхового двопід’їзного типового будинку площа даху дозволяє розмістити близько 200 кв.м, або 45 кВт сонячних панелей, що навіть за оптимальних умов не забезпечать 216-360 кВт, договірної потужності, 72 квартир, що знаходяться в цьому будинку. Для п’ятиповерхівок співвідношення дещо краще, але також можемо говорити лише про часткове заміщення інших джерел навіть в літній період.

Але, якщо розглядати в якості навантаження квартири, то можемо спостерігати цілий ряд пристроїв, що гарно вкладаються (або можуть вкластися за умови невеликих організаційних чи технічних втручань) в режим генерації сонячних систем:

- Холодильники;

- Електричні ємністні водонагрівачі;

- Кондиціонери;

- Пральні та посудомийні машини.

Окрім того, переривчасте енергопостачання, що спостерігаємо наразі за умови використання акумулюючих пристроїв, дозволяє забезпечити ефективну комбінацію енергопостачання з мережі та сонячної енергії. Громадська організація "Ресурсний центр – епіцентр змін" у співпраці з Фондом імені Гайнріха Бьолля встановила в одній із багатоповерхівок Павлограда, що в Дніпропетровській області сонячну електростанцію потужністю 5 кВт. Це відбулось в рамках проєкту "Підвищення надійності енергозабезпечення багатоквартирного будинку завдяки сонячній енергії". Ось, яку інформацію отримали.

Графік

На графіку представлена інформація щодо генерації сонячної електростанції цією електростанцією протягом одного з найбільш несприятливих місяців (листопада): Як бачимо, спостерігається значне коливання щодо вироблення електроенергії залежно від хмарності, але, навіть в несприятливі дні, виробництво складало 1-2 кВт-год, досягаючи 10-20 кВт-год для погожих днів. За умови, що наявна система акумулювання на 5 кВт-год, така система дозволяє говорити про можливість живлення навантаження близько 0,5 кВт (типовий циркуляційний насос опалення для такого будинку) протягом 10 годин, а за умови, що перерви в електропостачанні від мережі будуть не більше 12 годин – то і 1кВт, що вже співрозмірне з навантаженням на місця загального користування (окрім ліфтів).

Графік

Окрім того, така система добре інтегрується з паливними генераторами – з’являється можливість навантажити генератор на оптимальні потужність під час його роботи в пункті обігріву, тим самим зменшивши витрати дорого палива в періоди повного відключення електроенергії. Виходячи з отриманою інформації, навіть станції в 5 кВт з гібридним інвертором та акумуляторами достатньо для:

- Облаштування пунктів зарядки мобільних пристроїв навіть за умови повного відключення електропостачання і ускладнень в підвезенні пального для паливних генераторів;

- Для сонячних днів (особливо довгих літніх) – необхідно передбачати підключення додаткових споживачів (наприклад ємністних водонагрівачів, чи квартир) – що дозволить максимально використовувати енергію сонця в межах будинку без її передачі в зовнішню мережу. Але цей сценарій потребує додаткового опрацювання питання взаєморозрахунків за спожиту електроенергію.

- Використання гібридного інвертора з системою накопичення достатньої ємності дозволяє отримати джерело безперебійного живлення для найбільш критичних споживачів в будинку за умови аварійних і планових відключень електропостачання та мінімізувати використання паливних генераторів.