Адміністрування пільг і субсидій Пенсійним фондом: чи змінилося щось для ОСББ?

Пільги і субсидії готівкою

Кабінет Міністрів України своєю постановою від 16 вересня 2022 р. № 1041 передав Пенсійному фонду України функції з нарахування (призначення) та виплати житлових субсидій і пільг. Ці повноваження в повному обсязі ПФУ почне здійснювати з 1 січня 2023 року.

Але вже зараз ОСББ різних міст зустрілися з тим, що органи ПФУ на місцях почали звертатися до об’єднань з різноманітними запитами та вимогами. На жаль, зі змісту таких запитів і вимог вбачається нерозуміння працівниками ПФУ правового статусу ОСББ, їхніх можливостей, прав і обов’язків.

Зокрема, деякі органи Пенсійного фонду України наполягають на реєстрації ОСББ в “електронному кабінеті” ПФУ і виключно електронному обміні даними, а також вимагають від ОСББ надання інформації, не передбаченої законодавством (і якою ОСББ просто не володіють).

То чи правомірні такі вимоги?

 

Насамперед, нагадаємо, що виплата житлових субсидій і пільг регулюється Положенням про порядок призначення житлових субсидій (постанова Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848) та Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (постанова Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373). Вони чинні, як і раніше. До них лише внесли деякі зміни.

З точки зору взаємодії ОСББ з органами, відповідальними за виплату житлових субсидій і пільг, по суті нічого не змінилося: просто органи соціального захисту населення замінили на органи ПФУ. Жодних додаткових обов’язків на ОСББ покладено не було (та й не могло бути - адже це питання не рівня підзаконних актів, якими є постанови).

З точки зору взаємодії ОСББ з органами, відповідальними за виплату житлових субсидій і пільг, по суті нічого не змінилося: просто органи соціального захисту населення замінили на органи ПФУ. Жодних додаткових обов’язків на ОСББ не покладено.

Так, пунктом 50 Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення) передбачено, що ОСББ повідомляє лише про:

  • розмір внесків/платежів об’єднанню

  • суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув.

А пункт 5 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок) передбачає лише повідомлення ОСББ про зміну внесків, платежів об’єднанню.

Як бачимо, чинне законодавство не передбачає надання ОСББ органам ПФУ відомостей ні про право власності на житло, ні про проживання та реєстрацію тих чи інших осіб у житлі, ні про характеристики (загальну й опалювальну площу) житла. Лише - розмір внесків і заборгованості. Не більше.

Чинне законодавство не передбачає надання ОСББ органам ПФУ відомостей ні про право власності на житло, ні про проживання та реєстрацію тих чи інших осіб у житлі, ні про характеристики (загальну й опалювальну площу) житла. Лише - розмір внесків і заборгованості. Не більше.

Це й логічно: адже органи ПФУ можуть офіційно отримати ці відомості з відповідних державних реєстрів та від самих осіб, які звертаються по житлові субсидії та пільги. ОСББ ж не є офіційними розпорядниками такої інформації та не можуть гарантувати її достовірність, навіть якби дуже хотіли.

 

Тепер щодо форми й способу обміну інформацією. Пункт 51 Положення прямо передбачає кілька варіантів на вибір того, хто надає інформацію: “Відомості, зазначені у пункті 50 цього Положення, можуть надаватися уповноваженому органу у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації, через електронний кабінет Пенсійного фонду України тощо.” Порядок взагалі не регламентує спосіб подання інформації про розмір внесків. Тож ні згадані постанови, ні законодавчі акти не зобов’язують ОСББ реєструватися в “електронному кабінеті” ПФУ чи користуватися якимось конкретним способом обміну інформацією з ним: це лишається на розсуд самих ОСББ.

Ні згадані постанови, ні законодавчі акти не зобов’язують ОСББ реєструватися в “електронному кабінеті” ПФУ чи користуватися якимось конкретним способом обміну інформацією з ним: це лишається на розсуд самих ОСББ.

Додатково зауважимо, що навіть якби постанови містили пряму вимогу реєструватися в кабінеті ПФУ чи користуватися виключно електронними документами, така вимога була би юридично нікчемною, адже відповідні обов’язки на ОСББ може покласти виключно закон, а не підзаконний акт, яким є постанова уряду.

 

То що ж робити ОСББ?

Наші рекомендації такі:

  1. Вже зараз надіслати (або завезти особисто під відмітку канцелярії) місцевим органам ПФУ лист із інформацією про розміри внесків, встановлених в об’єднанні. Жодних протоколів та інших “виправдань” прикладати не слід - достатньо просто листа.

  2. У подальшому - інформувати ПФУ листом про зміну внесків щоразу, як загальні збори їх змінюють, а також - окремо на запит, якщо такий запит надходить.

  3. На окремий запит - листом інформувати ПФУ про наявність заборгованості конкретного співвласника.

 

І ще кілька додаткових порад.

Як і раніше, рекомендуємо орієнтувати своїх співвласників на отримання пільг у грошовій готівковій формі. Саме вона, на відміну від “безготівкової”, гарантує, що співвласник отримає живі кошти у власні руки (на картку). Докладніше історію питання дивіться тут.

Стосовно того, чи надавати інформацію, якою правління офіційно і достовірно не володіє, бо “нам не важко”. Нагадуємо, що органи ПФУ мають значно більше повноважень і можливостей на отримання інформації від органів державної влади та місцевого самоврядування. А ОСББ, офіційно повідомивши інформацію, розпорядником якої не є, може мимохіть надати недостовірні (застарілі) відомості, за які пізніше доведеться нести відповідальність.

І, зрештою, чи реєструватися в електронному кабінеті ПФУ - знову-таки, “бо нам не важко”. Наша рекомендація - не реєструватися. Принаймні, доти, доки в ньому не буде окремого модуля для ОСББ, де об’єднання не змушені будуть приймати на себе статус “виконавця” житлово-комунальних послуг і надавати інформацію, яка не передбачена законодавством. Ліпше приділіть свій час і зусилля чомусь більш продуктивному й корисному для будинку.