Законопроект 7029: пропозиції від спільноти ПроОСББ
12 січня 2023 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект №7029 від 08.02.2022 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками”.
Позиція нашої спільноти щодо нього залишається незмінною: законопроект 7029 має бути відхилений. На жаль, народні обранці не зробили цього під час першого читання, але для того й існує друге, щоб виправити цю прикру помилку.
Законопроект 7029, попри запевнення його розробників, не вирішує актуальних викликів, які стоять перед ОСББ. Натомість він непродумано змінює термінологію та процедури прийняття рішень, чим ускладнить життя існуючим ОСББ, і ніяк не допоможе новостворюваним.
Крім того, законопроект просто неякісно написаний. На дискусійність запропонованих змін, їх неузгодженість з іншими актами законодавства, практичну складність чи й неможливість їх реалізації звертали увагу не лише ми, але й Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України, Комітет з питань цифрової трансформації та Міністерство цифрової трансформації.
За понад рік розробки й обговорення законопроекту ми всі могли спостерігати, як постійно змінювалася риторика його розробників. Як постійно заднім числом шукалася нова мета його прийняття, нові виправдання його нібито необхідності. Останні аргументи - нібито спрощення створення нових ОСББ в умовах воєнного стану. Але, по-перше, період воєнного стану - точно не той час, коли треба “на коліні” переписувати відпрацьовані й перевірені часом процедури, під які навіть встигла сформуватися адекватна судова практика (і яка, до речі, буде формально “обнулена” в разі прийняття таких змін). По-друге, і це підтверджує сказане щойно, проблем у процедурах власне Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” немає. Адже за 2022 рік в Україні було створено близько тисячі нових ОСББ (за даними Укрстату, кількість ОСББ зросла з 37695 на 01.01.2022р. До 38606 на 01.01.2023р.). І це - попри бойові дії та обмеження доступу до державних реєстрів! Воістину: “Хто хоче - той робить, хто не хоче - шукає причину”. По-третє, в дійсності спрощення запропоновані законопроектом зміни не несуть.
Але законопроект 7029 прийнято в першому читанні, і до нього формально необхідно подати поправки. Враховуючи нашу незмінну позицію, ми просимо народних депутатів, які дійсно підтримують розвиток ОСББ в Україні, подати лише одну поправку: виключити з законопроекту пункт 1 розділу І. Це виключить із законопроекту всі зміни до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" і дасть можливість об’єднанням і надалі спокійно створюватися і працювати на благо нашої країни.
Відповідно до статті 116 Регламенту Верховної Ради України, подаю пропозиції до проекту Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” (реєстраційний № 7029 від 08.02.2022р.), для їх урахування при підготовці до другого читання.
Пропоную:
Пункт 1 розділу І законопроекту (зміни до Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”) виключити.
Обґрунтування:
Запропоновані законопроектом зміни до Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” не вирішують нагальних проблем створення і діяльності ОСББ в Україні, а натомість переважно втручаються у процедурні питання прийняття спільних рішень співвласниками, чим ускладнять діяльність існуючих і створення нових ОСББ. Запропоновані зміни викликають різке заперечення значної частини ОСББ України, що спровокує додаткову соціальну напругу, недоречну в умовах воєнного часу.
При цьому якісно нових підходів законопроектом не пропонується. Реальні перешкоди в створенні ОСББ, як-от труднощі в доступі до інформації про співвласників багатоквартирного будинку (через ненаповненість державних реєстрів), ігноруються. Дійсного спрощення прийняття і оформлення рішень не пропонується, адже законопроектом надмірно зарегульовуються питання, які наразі співвласники можуть вирішувати самостійно (як-от повідомлення про прийняті рішення, докладний зміст протоколу зборів, вимога додавати листки опитування як складову частину протоколу тощо). Частина змін вносить правову невизначеність у статус голови правління, фактично виділяючи його в одноособовий виконавчий орган ОСББ, і в той же час залишаючи правління колегіальним виконавчим органом, що є несумісним. Окремі положення, які подаються як нововведення (як-от використання електронних цифрових підписів), в дійсності такими не є, вже тривалий час використовуються на практиці на підставі іншого профільного законодавства (адже не є предметом регулювання Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”). Включення до Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” норм, що дублюють положення законодавства про електронні документи та електронний документообіг і про електронний цифровий підпис, суперечить принципу правової визначеності та вимогам нормопроектної техніки.
Наведене свідчить про в цілому низьку якість підготовки та внутрішню неузгодженість законопроекту в частині змін до Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”. Вважаю, що зміни до зазначеного закону необхідно виключити з законопроекту.