Закон про деколонізацію, законопроект 7029 та ОСББ
У Верховній Раді збираються виносити на друге читання законопроект 7029, навколо (необхідності) якого тим часом тривають палкі суперечки. Так, нещодавно обурення в ОСББ викликав той факт, що з законопроекту 7029 абсолютно неочікувано викинули зміни, які включали ОСББ до переліку організацій, яким не потрібно нотаріально посвідчувати підписи при вчиненні реєстраційних дій. У цьому переліку вже є громадські й благодійні організації. У той же час саме для ОСББ ці зміни є вкрай важливими. Це, до речі, єдині зміни, які не викликали заперечень ні в прихильників, ні в противників законопроекту 7029.
Ось одна ілюстрація важливості цих змін, з якими збираються "прокотити" ОСББ
Нещодавно Верховна Рада України прийняла чудовий Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» від 21 березня 2023 року № 3005-IX.
Крім іншого, він передбачає, що юридичні особи зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із цим Законом. У разі невиконання їхня діяльність підлягає припиненню. До чого тут ОСББ? Річ у тім, що досить багато ОСББ у своїй назві містять адресу свого будинку - наприклад, "Героїв Сталінграда 42". Щоб віднести документи державному реєстратору (терміново за 1 місяць провести загальні збори - це окрема історія, але зараз мова - не про це), необхідно нотаріально засвідчити підписи на протоколі загальних зборів. А це - близько 1000 грн за один підпис. При цьому якась Громадська організація "РОСІЙСЬКЕ ТОВАРИСТВО ІМ. О. ПУШКІНА" перереструє документи безкоштовно, бо закон не вимагає нотаріального посвідчення підписів для ГО.
Віднести ОСББ та асоціації ОСББ по переліку юридичних осіб, яким не потрібне нотаріальне посвідчення підписів (а сьогодні це - державні органи, органи місцевого самоврядування, громадські об’єднання та благодійні організації) мав би законопроєкт 7029 про спрощення діяльності ОСББ. Такі положення були в редакції, прийнятій у першому читанні. Однак, перед другим читанням профільний комітет викинув ці зміни до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб...". Фактично, єдині хороші зміни було вилучено. Тому ОСББ будуть далі годувати нотаріусів, а члени профільного комітету розказувати, як вони спрощують життя ОСББ