Законопроект 7029: комітет Верховної Ради на сторожі інтересів нотаріусів і забудовників?

#Нахіба7029?

26 квітня 2022 року відбулося засідання Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. На ньому було схвалено для розгляду Верховною Радою в 2 читанні законопроект 7029. 

Раніше ми звертали увагу на те, що текст, який підготували до 2 читання, є неприйнятним. На момент публікації цього матеріалу офіційний текст законопроекту до 2 читання не опублікований. Однак з'ясувалося, що він наявний у прибічників 7029, і вже розійшовся Інтернетом. Якщо вірити цьому тексту (додаємо в кінці цієї публікації), то 26 квітня комітет дещо підкоригував текст законопроекту, виправивши окремі технічні/редакційні питання.

На жаль, головні проблемні питання законопроекту, про які ми писали, комітет проігнорував. І тут важливо виділити дві проблеми: нотаріальне посвідчення підписів і “золота акція” для забудовників.

Нотаріальне посвідчення підписів

До законопроекту так і не повернуто зміни до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”. Ситуація виглядає доволі дивною. До першої редакції законопроекту 7029 його автори включили зміни, які звільняли ОСББ від необхідності нотаріально посвідчувати справжність підпису під час вчинення низки нотаріальних дій. Це - дійсно необхідні зміни, яких потребують ОСББ (свого часу у Верховній Раді навіть був зареєстрований окремий законопроект, присвячений лише цим змінам). Автори законопроекту 7029 включили ці зміни як “цукерку”, щоб ОСББ підтримали їхній законопроект. А коли законопроект пройшов перше читання - просто викинули ці зміни з тексту.

Якщо хтось думає, що зміни до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” - це дуже складно, то помиляється. Ось фрагмент порівняльної таблиці до 1 читання:

#Нахіба7029?

Як бачите, зміни дуже прості: просто через кому додати ОСББ до вже існуючого переліку організацій, які звільнені від необхідності нотаріально посвідчувати документи. Чому так можна громадським об’єднанням та благодійним організаціям і не можна ОСББ - незрозуміло.

 

Золота акція” для забудовників: більшість у 75% голосів

Як ми вже писали, законопроект 7029 містить зміни на користь забудовника. Які дають останньому можливість визначити зміст статуту ОСББ, яке створюється в новобудові, і надалі фактично контролювати його “золотою акцією” в 25% площ.

Щоб не повторюватися: якщо чинний закон про ОСББ передбачає більшість або в понад 50% голосів, або в ⅔ (лише для деяких питань, чітко визначених законом), то законопроект 7029 дозволяє прописати в статуті ОСББ більшість у 75% голосів з будь-якого питання. Разом зі зміненими правилами створення ОСББ в новобудовах це дає можливість забудовникам виписати статут новостворюваного ОСББ під себе і в подальшому блокувати будь-які зміни до нього.

Більше того: законопроект 7029 містить пряму норму про те, що для від’єднання від монополіста необхідно зібрати більшість у понад 75% голосів. За чинним законом для цього знадобиться або ⅔, або 50% (залежно як виписаний статут конкретного ОСББ). Чи є це спрощенням в роботі ОСББ? Звісно, що ні. Тим часом, нагадаємо, назва законопроекту 7029 - “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками”.

Можливо, виправити цю проблему складно? Можливо, доведеться переписувати заново весь законопроект? Ні. Достатньо “75 відсотків” замінити на “дві третини”.

 

Ми розуміємо, що законопроект 7029 намагатимуться якнайшвидше винести в сесійну залу. Але в такому вигляді він несе існуючим та новим ОСББ не спрощення, а нові проблеми. Тому закликаємо народних депутатів голосувати проти законопроекту 7029!