Непорозуміння Пенсійного Фонду України та ОСББ – в чому питання ?
16 вересня 2022 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», якою передбачив передачу усіх функцій із призначенням та виплати субсидій та пільг на житлово-комунальні послуги до органів Пенсійного фонду України (далі ПФУ).
Таким чином, з 1 грудня 2022 року, адміністрування житлових субсидій (приймання громадян, призначення, нарахування і виплата) здійснюється органами Пенсійного фонду України за екстериторіальним принципом.
За дорученням держави, ПФУ повинен був створити більш сучасні та спрощені умови отримання субсидій, пільг громадянами України шляхом діджиталізації системи електронного обміну документів.
Чому ж благі наміри діджиталізації перетворилися на конфлікт між ПФУ та ОСББ?
Однією з причин непорозуміння є те, що ПФУ при створенні системи електронного обміну інформацією знехтував Законом України «Про Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі Закон «Про ОСББ»).
Саме Закон «Про ОСББ» регулює діяльність ОСББ. Відповідно до вимог закону, ОСББ створюється для управління (утримання, тощо) спільного сумісного майна співвласників. Для виконання цих функцій ОСББ визначає перелік та розмір внесків і платежів. Внесків може бути необмежена кількість, у тому числі у Фонди ОСББ тощо.
Згідно до Закону «Про ОСББ», ОСББ не є і не може бути виконавцем будь-яких послуг, у тому числі і житлово – комунальних, у відносинах із співвласниками ( лист Мінрегіонбуду від 26.04.2011 р. № 7/15-4687).
Таким чином, при проведенні взаємодії ПФУ не враховує, що :
- ОСББ проводить свою діяльність шляхом самостійного управління (у тому числі утримання) співвласниками свого спільного сумісного майна;
- ОСББ для утримання спільного майна затверджують внески, які витрачаються на самозабезпечення;
- ОСББ - це форма управління спільним майном самостійно, а не суб’єкт господарювання який проводить свою діяльність для отримання прибутку;
- ОСББ не надає житлово- комунальних послуг.
Саме нерозуміння природи ОСББ, того що ОСББ не надає будь-яких послуг (у тому числі й житлово-комунальних), нерозуміння, що в ОСББ немає тарифу (його розрахунку), нерозуміння того, що ОСББ не є розпорядником інформації, яка йому не належить, є основними причинами вимог ПФУ, які не відповідають законодавству України.
Свого часу Управління соціального захисту України (далі УСЗН) зрозуміли вимоги Закону «Про ОСББ» та чудово впорались з організацією обміну інформації між ОСББ та УСЗН.
Фахівцями УСЗН був розроблений зручний формат електронного інформування як для ОСББ, так і надавачів житлово-комунальних послуг. Файли типу файлу запиту CSV створювались без електронних кабінетів, надавались ОСББ та не вимагали надання сертифікатів електронних ключів, окрім того, обходились і простим листуванням електронною поштою для отримання інформації. Такі файли УСЗН розсилали ОСББ на електронні адреси, а ОСББ надавали інформацію. Наявність сайту/платформи при цьому не вимагалась. Не вимагалось від ОСББ і виконувати не придатні для них функцій виконавців житлово – комунальних послуг та бути надавачем інформації, яку ОСББ не створює і якою не розпоряджається.
Так, наприклад, сертифікати ключів чомусь потрібно «вручну» надавати до невідомих осіб у ПФУ, що є грубим порушенням Закону України «Про персональні дані». Позаяк, сертифікати ключів повинні підтягуватись автоматично, як це зроблено, наприклад, на сайті електронного кабінету платника податків Державної податкової служби України.
Ще один приклад - з даховими котельнями. Вимоги ПФУ щодо надання тарифу на опалення та тарифу на забезпечення співвласників гарячою водою - є необґрунтованими. УСЗН враховували саме внески ОСББ для забезпечення функціювання інженерних систем будинку на опалення та гарячої води, не вимагали тарифу та його розрахунку.
Окрім того, не враховано ПФУ і те, що у ОСББ співвласники можуть затверджувати інші внески, необхідні для утримання спільного майна.
Тому, звертаємо увагу і на те, що субсидія надається на погашення витрат з оплати житлово-комунальних послуг у межах соціальних нормативів. Відповідно, у разі відсутності у ПФУ будь-якої інформації, він має змогу провести розрахунок субсидії відповідно до соціальних нормативів.
Замість здійснення роботи з налагодження обміну інформацією, Пенсійний Фонд, починаючи з грудня 2022 р. «створює жахіття» об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків країни. Спершу почали масово надходити до ОСББ листи про «обов’язкову» реєстрацію в електронному кабінеті на офіційному вебсайті Пенсійного фонду. «Обов’язкова» реєстрація на сайті ПФУ пояснювалась наданням необхідної інформації для призначення та розрахунку житлових субсидій та пільг. Надалі пішли погрози й звинувачення ОСББ у тому, що набувачам буде відмовлено у субсидії саме через те, що ОСББ не зареєстровано на сайті ПФУ.
Пенсійний фонд, напевне, неуважно ознайомився з Постановою КМУ «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» № 848 від 21.10.1995р. зі змінами ( надалі Постанова КМУ №848), де чітко визначено перелік обставин, за яких може бути припинено/відмовлене у наданні субсидії громадянам України.
Реєстрація ОСББ на офіційному сайті ПФУ у цьому переліку, як обставина для відмови у призначені субсидії - відсутня (п. 47 Положення Постанови КМУ №848).
ОСББ України в грудні 2022р. швидко та організовано направили до територіальних центрів ПФУ інформацію про розмір внесків через засоби комунікації.
Таким чином, ОСББ сумлінно виконали вимоги законодавства, вчасно надавши інформацію до ПФУ.
На що ж насправді, спрямовані дії ПФУ?
Чому ПФУ категорично не задовольняє інформація тільки про внески та борги?
Для чого така критична вимога реєстрації на офіційному сайті?
Для чого обов’язкове підтвердження інформації у наданому файлі запиту за підписом представника ОСББ?
Давайте більш ретельно розберемо це питання і з’ясуймо, чи мають вимоги ПФУ правові підстави.
І почнемо з надання інформації згідно вимог Пенсійного Фонду.
Реєстрація в електронному кабінеті та обмін інформацією – обов’язково чи ні?
Законодавчими актами України не передбачено обміну інформацією між ОСББ та Пенсійним Фондом виключно в електронному кабінеті на офіційному вебсайті Пенсійного фонду.
Навпаки, Постановою КМУ №848 передбачено й інший спосіб обміну інформацією.
Так п. 50 Положення Постанови КМУ №848 визначає, що відомості можуть надаватись уповноваженому органу у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації, через електронний кабінет ПФУ тощо.
Як бачимо, перелік можливостей надання інформації не обмежений, обов’язкова реєстрація ОСББ на офіційному вебсайті Пенсійного фонду України – це примхи тільки Пенсійного Фонду України
Спроби звинуватити ОСББ в тому, що нібито у випадку відмови ОСББ реєструватися в електронному кабінеті, громадяни України не зможуть отримати субсидії - є не законними, та такими що підпадають під дії Кримінального та Адміністративного Кодексів України.
Для запобігання виникненню непорозумінь з ПФУ, пропонуємо ОСББ не проводити телефонну розмову, доки представник Пенсійного Фонду не наддасть повністю інформацію про свою посаду, П.І.Б. та організацію від якої телефонує. Необхідно записати розмову (перед тим попередити про запис) і у випадку погроз, шантажу та вимоги надання неправдивої інформації, звертатись з заявами до поліції на працівників ПФУ, які перевищують свої повноваження.
Вимога надати інформацію, у тому числі, щодо площі квартири та опалювальної площі квартири – чи має це законодавчі підстави?
Постановою КМУ №848 п. 50 Положення визначено порядок надання запиту ПФУ до уповноважених органів для отримання необхідної інформації.
Відповідно до п. 50-1 Положення Постанови КМУ №848, для проведення перевірки правдивості даних, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням житлових субсидій, здійснюється ПФУ на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу за вичерпним переліком державних електронних інформаційних ресурсів. ОСББ у цьому переліку відсутнє. І це логічно, так як ОСББ не власником та розпорядником цієї інформації.
Тому вимоги ПФУ отримати від ОСББ інформацію, яка не відповідає вимогам законодавства України, у тому числі - площі квартири та опалювальної площі квартири, є не законними.
Звертаємо увагу!
ОСББ не мають законодавчих підстав надавати будь-яку інформацію, окрім внесків затверджених загальними зборами ОСББ.
Яку ж інформацію ПФУ бажає отримати від ОСББ під час опрацювання ОСББ файлу запиту CSV?
ПФУ розробив файл запит CSV для надання інформації тільки суб’єктами господарювання, які надають житлові– комунальні послуги.
Отримати файл-запит можливо тільки у електронному кабінеті. Пропонований файл не містить полів, релевантних для ОСББ.
Розглянемо покрокові причини відсутності у ОСББ законодавчих підстав для опрацювання цього файл запиту.
Пастка 1. Обрання виду житлово-комунальних послуг.
Насамперед, у файлі запиту від ПФУ, наданому на опрацювання ОСББ, пропонується ідентифікувати особу (набувача субсидії) та інші персональні дані, а саме :
- прізвище, ім’я по батькові ;
- адресу набувача субсидії;
- особовий рахунок;
- опалювальну площу квартири;
- площу квартири:
- тощо.
Далі ОСББ повинно заповнити інші поля відомості та визначити вид послуги.
Як що ОСББ обирає у файлі ПФУ відповідне поле "надавач житлової послуги" і ставить «1» то визнає себе надавачем обраної послуги, з усіма наслідками що з цього витікають. Як що ставить «0» то не підтверджує себе надавачем послуг та вказує на відсутність послуги. У такому випадку отримувачу субсидії можуть в її отримані відмовити або за внесками ОСББ не надати, з посиланням саме на інформацію, надану ОСББ у файлі запиту.
Пастка 2. Інформація про тариф.
Наступний крок - потрібно вибрати у файлі - запиті поле «тариф» відповідної послуги, та вказати його. ОСББ не знайде там поле з визначенням «внески», файл-запит від ПФУ не передбачає поля «внесок».
Якщо ОСББ визначає «тариф» і ставить суму – то це ще один чинник, який підтверджує статус ОСББ, як надавача житлово-комунальних послуг. Окрім того, він у майбутньому повинен буде довести правочинність розрахунку такого тарифу та підтвердити затвердження такого тарифу уповноваженим на це органом, а ПФУ провести перевірку правочинності наданої інформації.
Також нагадуємо, що відповідно до:
- статті 10 Закону України «Про ОСББ» - до виключної компетенції загальних зборів відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників;
- статті 20 Закону України «Про ОСББ» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання тощо встановлюється пропорційною до загальної площі квартири, внески визначаються у грн/м².
Пастка 3. Інформація про заборгованість за послугою.
Звертаємо увагу ОСББ, що заборгованість за внесками у файлі-запиті CSV від ПФУ - відсутня, а вимагається інформація тільки про заборгованість за житлово – комунальні послуги.
Це вже третій послідовний чинник з добровільного/вимушеного визнання ОСББ себе, як виконавця житлової послуги.
Далі ще цікавіше.
Далі ПФУ пропонує ОСББ перевірити та провести корегування всієї інформації з файлу -запиту та підтвердити внесену та відкориговану інформацію підписом голови правління (відповідальної особи) ОСББ.
Тобто, відповідальність за надану інформацію у файлі-запиті перекладається з Пенсійного Фонду саме на ОСББ!!!
Відповідно, ОСББ не може брати на себе (в особі голови правління, іншої уповноваженої особи) відповідальність за правдивість даних, зазначеної Пенсійним фондом інформації у файлі-запиті. Не має права ОСББ їх коригувати та виправляти.
Законодавчими актами України ОСББ не уповноважене проводити перевірку таких даних, оскільки це входить до повноважень ПФУ.
Саме Пенсійний фонд України має відповідні функції та можливість надати запит до відповідних державних електронних ресурсів, отримати певну інформацію та провести перевірку наданої набувачами субсидії інформації (п.50-1 Положення Постанови КМУ №848).
Натомість, є наполегливість примусити саме ОСББ виконувати не властиві йому функції : перевіряти, коригувати та підтверджувати надану набувачами субсидії інформацію. Спонукання ОСББ виконувати не властиві йому функції, підтверджувати інформацію, якою ОСББ не володіє та нести за це відповідальність – є незаконними діями ПФУ.
ВИСНОВОК.
ОСББ не зобов’язані реєструватись на офіційному вебсайті Пенсійного фонду України!
ОСББ не зобов’язані надавати інформацію, яка не відповідає вимогам Закону України «Про ОСББ»!
ОСББ повинно надавати інформацію тільки що до внесків/платежів та боргів.
ОСББ не повинні коригувати, перевіряти та підтверджувати підписом інформацію, яка надається Пенсійним фондом України, оскільки останній має можливість самостійно її отримати і перевірити з державних електронних інформаційних ресурсів, а у випадку виявлення розбіжності - повідомити про це набувача субсидії.
У ПФУ відсутні правові підстави вимагати від ОСББ з "даховими котельнями" надання розміру внеску на опалення в Гкал, якщо загальними зборами затверджено розмір внеску у грн/м².
ОСББ не повинні виконувати не властиві їм функції (такі як надавач житлової послуги, тариф, надання чи підтвердження інформації про персональні данні громадян України тощо), що суперечить меті, цілі та завданням визначеним Законом "Про ОСББ".
Звертаємо увагу на те, що електронний кабінет на офіційному сайті ПФУ не відповідає вимогам законодавства України, не має сучасного програмного забезпечення, містить опції, які не належать до ОСББ.
Зважаючи на вищевикладене, наполегливо пропонуємо ОСББ не брати на себе неприйнятні для них функції, а зробити наступне:
- надавати інформацію щодо внесків та платежів ОСББ тільки рекомендованим поштовим відправленням (з дублюванням на електронну адресу Головного територіального управління Пенсійного фонду України відповідної території);
- у разі отримання запиту ПФУ про борги, надавати таку відповідь у довільній формі рекомендованим поштовим відправленням (з дублюванням на електронну адресу Головного територіального управління Пенсійного фонду).
- зберігати надіслані листи та первинні документи, які підтверджують поштові відправлення та реєстрацію таких листів на територіальних сайтах Пенсійного Фонду.
Примітки
Надаємо зразок повідомлення Пенсійного Фонду України про заборгованість по внесках та платежів ОСББ.
Надаємо зразок повідомлення Пенсійного Фонду України про розмір внеску та платежів ОСББ.