Відкритий лист щодо законопроекту 7029

Шановні народні депутати України!

Благодійний фонд “ПроОСББ” засвідчує Вам свою повагу та вважає за необхідне донести позицію спільноти ОСББ України щодо законопроекту № 7029 від 08.02.2022 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками”, який Ваш комітет нещодавно рекомендував до прийняття в другому читанні.

Ми уважно ознайомилися з порівняльною таблицею законопроекту до другого читання. А також - із зауваженнями Головного юридичного управління Апарату Верховної Ради України.

Від першого дня появи законопроекту 7029 у стінах Верховної Ради ми виступали проти його прийняття. І наші заперечення мали і мають об'єктивне підґрунтя. Практики, які входять до нашої спільноти, відразу побачили ризики, які несе законопроект. Головний із яких - правова невизначеність. І недаремно Головне юридичне управління, після більш як року розгляду законопроекту, слідом за нами констатує ту саму проблему. Саме з проблеми правової невизначеності, яку створює законопроект 7029, починаються зауваження Головного юридичного управління.

Шановні народні депутати! На жаль, рік тому, ще до початку повномасштабної війни, Ви не схотіли почути громадськість. Нехай ми для Вас - не професіонали. Але ось професіонали - Головне юридичне управління - говорять Вам те саме, що й ми. Якщо одне й те саме Ви чуєте від різних сторін - можливо, варто зупинитися і чесно задуматися: що не так із законопроектом 7029?

А не так із законопроектом 7029 багато чого:

1) Це - законопроект без ясної мети. Декларуючи "спрощення", він не пропонує жодного не те що ліпшого, а й просто нового інструменту прийняття рішень в ОСББ, який не був би доступний ОСББ вже сьогодні за чинним законодавством. Уже сьогодні співвласники можуть зустрічатися і обговорювати спільні рішення в режимі онлайн. Уже сьогодні можна користуватися електронними цифровими підписами. Уже сьогодні в статуті конкретного ОСББ можна визначити більшість голосів від 50% до 2/3. Для цього не потрібні жодні зміни до чинного законодавства.

2) Це - законопроект, який суперечить своїй заявленій меті. Декларуючи "спрощення", він насправді ускладнює прийняття рішень в ОСББ. Піднімає верхню "планку" голосування з 2/3 до 75% голосів. Зарегульовує зміст протоколу установчих зборів. Привносить громіздку й незрозумілу конструкцію письмового повідомлення про всі прийняті рішення за підсумками зборів. Чи є це спрощенням? Чи потрібні взагалі такі "покращення" в розпал повномасштабної війни? Відповідь очевидна - ні!

3) Це - законопроект, який несе правову невизначеність і обнулює існуючу судову практику, яка протягом останніх років склалася на користь ОСББ. Не даючи жодної "доданої вартості" та користі ОСББ, законопроект переставляє в чинному законі слова та речення місцями. Формулювання законопроекту часто є незрозумілими, двозначними і гіршими за формулювання чинної редакції закону. Ці беззмістовні переставляння слів місцями на практиці означають дві речі. По-перше, з формальних причин ("змінилася редакція статті") обнулюється судова практика, яка формувалася роками і склалася на користь ОСББ, в тому числі на рівні Верховного Суду. По-друге, ОСББ доведеться міняти свої статути для приведення їх у відповідність до нової редакції закону. Виходить, що хтось грається в переставляння слів, а 38 тисячам ОСББ доведеться переписувати статути, скликати для цього загальні збори, а також - роками заново формувати зруйновану судову практику. Щоби що?

4) Це - законопроект про обман. Редакція законопроекту 7029, прийнята за основу в першому читанні, містила зміни до ст. 15 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”, які звільняли ОСББ від необхідності нотаріально посвідчувати справжність підпису під час вчинення низки нотаріальних дій. Це - єдині дійсно корисні та необхідні зміни, які містив законопроект 7029. Ці зміни були “цукеркою”, заради якої деякі ОСББ готові були підтримати законопроект попри всі його недоліки. Але коли законопроект пройшов перше читання - ці зміни просто викинули з тексту. Хоча зміни були доволі прості: через кому додати ОСББ до вже існуючого переліку організацій, які звільнені від необхідності нотаріально посвідчувати документи. Чому громадські об’єднання та благодійні організації можна звільнити від нотаріальних підписів, а ОСББ - ні? Чому шановні депутати вважають, що ОСББ можна обманювати?

Тому просимо Вас рекомендувати Верховній Раді України відхилити законопроект №7029 від 08.02.2022 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” як такий, що в дійсності не відповідає потребам ОСББ, а в умовах воєнного часу взагалі є неприйнятним і шкідливим.