“Експеримент” з житловими субсидіями: що треба знати ОСББ
Наприкінці 2022 року Кабінет Міністрів України передав Пенсійному фонду України функції з нарахування (призначення) та виплати житлових субсидій і пільг. Хоча наша спільнота відразу звернула увагу на те, що зміна “адміністратора” нічого не змінювала у вимогах до ОСББ, передача повноважень стала причиною численних непорозумінь між ОСББ та Пенсійним фондом. Останній почав вимагати від об’єднань надання інформації, якою вони не володіють, у спосіб, який не є для ОСББ обов’язковим. На “з’ясування стосунків” були витрачені місяці.
І ось 13 червня 2023 року Кабінет Міністрів України приймає чергову постанову, якою запроваджує “експериментальний проект” з надання житлових субсидій. Розумію, що багато ОСББ непокояться через нову постанову. Враховуючи попередній досвід, це не дивно.
Але вже можу запевнити: як і попередні зміни, ці - нічого не змінюють для ОСББ.
Як і попередні зміни, ці - нічого не змінюють для ОСББ
Отже, про постанову Кабінету Міністрів України від 13 червня 2023 р. № 601 ОСББ слід знати три речі:
-
Йдеться лише про житлові субсидії. Жодних змін щодо виплати пільг тут взагалі не передбачається.
-
Йдеться про тимчасовий (на 2 роки) експеримент. Тобто, про ще один - тимчасовий - механізм надання житлових субсидій на додачу до існуючого.
-
Жодних додаткових обов’язків для ОСББ не передбачено.
Жодних додаткових обов’язків для ОСББ не передбачено
Власне, постановою затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо удосконалення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Цей порядок, спрощено кажучи, передбачає подання потенційним одержувачем житлових субсидій “спрощеної заяви” на призначення субсидії, з можливістю подання також через “Дію”.
Ось і вся суть нововведень цього “експерименту”.
Суть нововведень - подання потенційним одержувачем житлових субсидій “спрощеної заяви” на призначення субсидії, з можливістю подання також через “Дію”
Певну напругу серед ОСББ викликав пункт 12 Порядку, який передбачає, що “з метою підтримання інформації в актуальному стані протягом дії експериментального проекту … управителями, об’єднаннями, виконавцями комунальних послуг, підприємствами щокварталу в електронній формі через особистий кабінет … на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України надається інформація про зміни в переліку житлово-комунальних послуг, умов їх надання, зміну цін і тарифів на них; зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання; щодо поточних отримувачів житлових субсидій та домогосподарств, які потенційно можуть отримувати житлової субсидії”. Ще й на додачу пункт 10, який передбачає, що “у разі ненадання управителями, виконавцями комунальних послуг, підприємствами, об’єднаннями інформації … житлова субсидія на відповідний вид комунальної послуги не призначається, про що орган Пенсійного фонду України інформує заявника у порядку, встановленому пунктом 5 цього Порядку, з пропозицією самостійно заповнити та подати заяву та декларацію.”
Дехто вже встиг подумати, що ОСББ нібито зобов’язані зареєструватися в електронному кабінеті ПФУ й надавати через нього всю мислиму і немислиму (про “потенційних” одержувачів) інформацію, а якщо цього не зробити - нібито “люди втратять субсидії”.
Але, по-перше, ОСББ може надавати лише ту інформацію, якою достовірно володіє. А це - лише розміри внесків та стан заборгованості з їх сплати, про що на ПроОСББ вже неодноразово писали. Іншою інформацією ОСББ не володіють, а тому не можуть її надавати, навіть якби й хотіли.
ОСББ може надавати лише ту інформацію, якою достовірно володіє
По-друге, постанова не може зобов’язати ОСББ зареєструватися в будь-якому електронному кабінеті, а тим паче за нереєстрацію “карати” взагалі непричетну особу - одержувача субсидії. Це - рівень закону, а не підзаконного акту, яким є постанова Уряду.
По-третє, навіть якби ОСББ справді були зобов’язані надавати невластиву інформацію, і лише через кабінет ПФУ, то “санкція” за неподання - всього-на-всього пропозиція одержувачу піднятися з дивана і особисто подати заяву та декларацію, самостійно надавши всю необхідну інформацію. Це логічно випливає з того, що ОСББ не зобов’язані збирати невластиву інформацію і не зобов’язані реєструватися в будь-яких “електронних кабінетах”, якщо не мають для цього бажання та можливості. Це розуміють і в Кабміні.
І тому, по-четверте, пункт 6 самої постанови від 13 червня 2023 р. № 601 прямо передбачає, що “Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, що здійснюють нарахування внесків/платежів на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальних послуг, забезпечують подання інформації/ відомостей, необхідних для призначення житлових субсидій населенню, в електронній формі через особистий кабінет об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного (житлового) кооперативу на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за наявності технічної можливості. За відсутності такої можливості інформація/відомості, необхідні для призначення житлових субсидій населенню, подаються у паперовій формі до територіального органу Пенсійного фонду України для внесення до засобів веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.”
Отже, розуміючи, що ОСББ можуть і чого не можуть, що вони повинні й чого не повинні, Уряд прямо передбачив, що реєстрація в кабінеті ПФУ є для ОСББ добровільною, а сам ПФУ зобов’язаний приймати відомості від ОСББ в паперовій формі.
Уряд прямо передбачив, що реєстрація в кабінеті ПФУ є для ОСББ добровільною, а сам ПФУ зобов’язаний приймати відомості від ОСББ в паперовій формі
Тому мої рекомендації тим ОСББ, які вагаються, чи реєструватися в електронному кабінеті ПФУ, такі:
-
Подавайте відомості так, як і подавали раніше - у паперовому вигляді.
-
Подавайте лише ті відомості, якими ОСББ достовірно володіє: про внески та заборгованість. ОСББ насправді достовірно не володіє інформацією, наприклад, ні про власника квартири, ні про її площу, ні про зареєстрованих у квартирі. Ця інформація може щомиті змінитися. Щоб надати достовірну, слід звернутися до відповідних державних реєстрів. А це ПФУ може зробити й сам.
-
В електронному кабінеті ПФУ реєструватися поки не раджу. Бо він просто не призначений для ОСББ, хоч ОСББ там і включили в “список” разом з виконавцями житлово-комунальних послуг. Про це, до речі, вже докладно писала Тамара Мірошниченко.