Відкритий лист Президенту України щодо законопроекту 7029

відкритий лист Президенту щоо 7029

Президенту України

Зеленському В.О.

 

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

 

Шановний Володимире Олександровичу!

 

Благодійний фонд “ПроОСББ” засвідчує Вам свою повагу та вважає за необхідне донести позицію спільноти ОСББ України щодо законопроекту № 7029 від 08.02.2022 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками”, який Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому 14 липня 2023 року, і який буде направлено Вам на підпис.

На жаль, прийнятий у другому читанні текст законопроекту, усупереч його назві, не спрощує, а ускладнює роботу існуючих ОСББ та створює перешкоди в створенні нових об’єднань.

 

Тому просимо Вас, шановний Володимире Олександровичу, в порядку ч. 2 ст. 94 Конституції України повернути Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” (законопроект № 7029 від 08.02.2022) до Верховної Ради України для повторного розгляду, з такими пропозиціями:

 

1. Набрання чинності змінами до статей 6, 10 і 14 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” відкласти до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Обґрунтування:

На відміну від змін до статті 30 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, зміни до статей 6, 10 і 14 не вирішують жодних нагальних потреб ОСББ та не містять положень, які би полегшували створення і роботу ОСББ в умовах воєнного стану. Натомість вони передбачають низку формальних процедурних змін, які здатні дезорганізувати роботу існуючих та створення нових ОСББ в умовах повномасштабної війни.

 

2. У частині першій статті 6 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” (у редакції законопроекту) слова “після державної реєстрації права власності на квартири та нежитлові приміщення, загальна площа яких становить більше половини загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень у такому будинку” замінити словами “після державної реєстрації права власності на понад половину квартир та нежитлових приміщень у такому будинку”.

Обґрунтування:

Пропонуємо зберегти норму чинного закону, згідно з якою ОСББ в новобудові може бути створене після реєстрації права власності на більш як половину квартир і нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку. Це гарантує від того, що забудовник, маючи в своїй власності приміщення з великими площами, створить “ОСББ на 3 особи” та по-своєму випише статут об’єднання ще до того, як більшість реальних власників встигне зареєструвати право власності на свої квартири.

 

3. Пункт 5 частини третьої статті 6 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” (у редакції законопроекту) виключити.

Обґрунтування:

Зазначене положення грубо порушує права співвласників, адже вимагає обов’язкового включення до протоколу установчих зборів докладних персональних даних кожного співвласника, що взяв участь у зборах, включаючи прізвище, ім’я, по батькові та адресу квартири. По-перше, наведення такої інформації є дублюванням, адже вона вже наводиться в листках опитування, які складаються при голосуванні кожного співвласника. По-друге, на відміну від листків опитування, які зберігаються окремо від протоколу й не підлягають поширенню, сам протокол зборів є “відкритим” загальнодоступним документом, і включення до нього зазначених персональних даних співвласників фактично дорівнює їх розголошенню.

 

4. Останнє речення частини чотирнадцятої статті 10 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” (у редакції законопроекту) викласти в такій редакції:

Забороняється встановлювати у статуті об'єднання кількість голосів, необхідну для прийняття рішень, менше ніж 50 відсотків загальної кількості голосів усіх співвласників та більше ніж дві третини загальної кількості голосів усіх співвласників.”

Обґрунтування:

Зміни до статті 10 передбачають, серед іншого, підняття максимальної кількості голосів для прийняття рішень із двох третин (за чинною редакцією закону) до 75%. На практиці для багатьох ОСББ це унеможливить прийняття рішень, адже співвласники, яким належать понад 25% площ у будинку, зможуть блокувати будь-яке рішення. Норма в тому вигляді, як вона виписана в законопроекті, є вигідною лише забудовникам. Адже саме забудовники до розпродажу квартир володіють більшістю площ і можуть, користуючись цим, швидко створити “ОСББ на 3 особи”, встановити в статуті вимогу більшості в 75% голосів, і надалі блокувати роботу ОСББ, лишивши за собою 25% площ і, відповідно, голосів.

Тому ми вважаємо за необхідне зберегти підхід чинного закону, за яким максимальна більшість голосів для прийняття рішень встановлена у дві третини голосів, що є легшим для прийняття рішень.

 

5. У частині п’ятнадцятій статті 10 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” (у редакції законопроекту) слова “75 відсотків” замінити словами “дві третини від”.

Обґрунтування:

Узгодження змісту ч.15 ст.10 із вищенаведеною пропозицією до ч.14 ст.10.