Будинок чи квартира - власність чи оренда: дані Євростату

Євростат

В Україні вчергове заговорили про пошук нових напрямків житлової політики держави. Доки розмова точиться навколо політики відбудови втраченого і пошкодженого внаслідок російської агресії житла, навколо забезпечення житлом громадян, що його потребують, навколо формування фонду соціального житла - ми вважаємо це актуальним і своєчасним. Але ж застерігаємо від ревізії реформи управління багатоквартирним житлом, яка відбулася 2015 року, і тим паче - від ревізії наслідків приватизації житла на початку 90-х років. Тоді Україна обрала шлях побудови країни власників житла. І найгірше, що ми могли би зробити - перетворити її на країну безсловесних наймачів.

Але ж прихильники "країни наймачів" і "професійного управління" люблять говорити, що обраний Україною шлях країни власників - хибний. Щоб уникнути маніпуляцій, наводимо переклад звіту Євростату "Будинок чи квартира - власність чи оренда". Де добре видно, що і в "Старій", і в "Новій" Європі власники житла переважають наймачів. За винятком лише Німеччини. Приклад якої (єдиної в Європі!) так люблять наводити прихильники "країни наймачів" і "професійного управління". І що структура житлового фонду в Україні не надто відрізняється від структури житлового фонду та власності на нього в цілому по Європі. Тож - не треба шукати новий особливий український шлях. Ми  нічим не гірші за решту європейців.

 

Будинок чи квартира - власність чи оренда

Понад дві третини людей в ЄС живуть у домогосподарствах, що мають власне житло

Бути власником чи орендарем свого житла - це те, що суттєво відрізняється між країнами-членами ЄС. У 2021 році в ЄС 70% населення проживало в домогосподарствах, що є власниками житла, тоді як решта 30% жили в орендованому житлі. Найвищі частки власності спостерігалися в Румунії (95 % населення проживало в домогосподарстві, яке є власником свого житла), Словаччині (92 %, дані за 2020 рік), Угорщині (92 %) та Хорватії (91 %).

У всіх державах-членах, крім Німеччини, власність була більш поширеною. У Німеччині оренда житла була дещо більш поширеною: трохи більше 50 % населення були орендарями. За нею йдуть Австрія (46 %) і Данія (41 %).

(Натисніть, щоб переглянути більше зображення)

Частка людей, які живуть у домогосподарствах, які володіють або орендують житло, 2021 р

Трохи більше половини населення ЄС живе в будинку

Проживання в будинку або квартирі також відрізняється між країнами-членами ЄС, а також залежить від того, де ви живете - в місті чи в селі. У 2021 році в ЄС 53 % населення мешкали в будинку, а 46 % - у квартирі (1 % мешкали в інших помешканнях, таких як плавучі будинки, фургони тощо). В Ірландії (90 %) зафіксовано найвищу частку населення, що проживає в будинках, за нею йдуть Нідерланди (80 %), Бельгія та Хорватія (обидві - 77 %). Слід зазначити, що сюди входять і будинки з терасами.

Будинки є найбільш поширеними у двох третинах країн-членів ЄС. Найвища частка квартир спостерігається в Іспанії (66 %), Латвії (65 %), Естонії (61 %), Литві (59 %), Греції та Мальті (обидві країни - 57 %).

У містах 71 % населення ЄС проживало у квартирах, а 28 % - у будинках. У містечках і передмістях співвідношення становило 58 % людей, які жили в будинку, і 41 % - у квартирі, тоді як у сільській місцевості 83 % населення мешкало в будинку і лише 15 % - у квартирі.

(Натисніть, щоб переглянути більше зображення)

Тип житла в містах або сільській місцевості 2021р