Отримання інформації про склад співвласників багатоквартирного будинку з реєстру речових прав на нерухоме майно через Єдиний портал державних послуг ДІЯ
Насамперед, я хочу нагадати, що ці питання обговорювалися останній раз у лютому 2022 року, за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення за участі Міністерства регіонального розвитку, Міністерства юстиції та Міністерства цифрової трансформації, на цій зустрічі були також присутні помічники народної депутатки Олени Шуляк. Тому потрібно повернути саме цих гравців за круглий стіл переговорів, бо без них це неможливо досягти бажаної мети.
Нагадаю наші домовленості, адже не бачу причин, які заважають втілити їх у реальність. Потрібне лише бажання усіх сторін.
Отже, насамперед, мова про єдину електронну довідку з інформацією про склад співвласників багатоквартирного будинку. Актуальна інформація про співвласників потрібна на всіх етапах – як під час створення ОСББ, так і в поточній діяльності для проведення загальних зборів. На сьогодні немає правових перешкод отримувати інформаційну довідку на будинок про склад співвласників у ньому. Таку довідку можна уже отримати на свою квартиру через вебпортал ДІЯ, але довідку на весь будинок – лише через ЦНАП. Питання лише в технічній реалізації. Теоретично це можна зробити або через онлайн-будинок юстиції або через ДІЮ, але, на думку і Мін'юсту, і Мінцифри, ДІЯ буде кращим і простішим технічним рішенням. Це питання було знято з пріоритетів, коли розпочалася війна, але зараз лише питання у тому, щоби знову його повернути у порядок денний.
Іншим досить важливим та невирішеним питанням є наповнення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно інформацією, яка знаходиться у БТІ. Щоб це відбулося (як бачимо, добровільно цей процес рухається не швидко), необхідно прийняти окремий закон, яким буде визначено обов'язок БТІ передавати таку інформацію до ЄДР, а також встановлено обов'язок органів місцевого самоврядування фінансувати процедуру внесення даних до реєстру від БТІ з порядку, визначеному Міністерством юстиції. ОМС мали би прийняти окрему програму, якою визначено таку процедуру та забезпечити обсяги фінансування.
Тому наступну нараду ми пропонуємо провести спільно з Міністерство юстиції та Міністерством цифрової трансформації, де зрушити зрештою ці базові питання з мертвої точки. Залучити до цього діалогу також Асоціацію міст України, Асоціацію територіальних громад та інші організації, які об'єднують представників місцевого самоврядування.