Позитивні зміни: Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку
Наказом Міністерства енергетики України №292 від 29.09.2023р. затверджено "Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку" (далі - Порядок ТО).
Розробка та затвердження Порядку ТО мала відбутись відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг" від 03.12.2020 №1060-ІХ ( надалі Закон №1060-ІХ) ще у липні 2021р.
У Резолюціях Всеукраїнських Форумів ОСББ у 2021-2022р.р. наголошувалось на необхідності першочергового прийняття законодавчих актів, відповідно до Закону №1060-ІХ .
Неприйняття законодавчих актів створило низьку проблем для споживачів природного газу - співвласників багатоквартирних будинків, особливо для тих, де було створено ОСББ. Споживачі постійно піддавались незаконним діям від монополістів Операторів ГРМ. Під приводом законодавчої невизначеності, відсутності проведення технічного обслуговування газових мереж будинки масово відключали від газопостачання.
Станом на жовтень 2023р. розроблене та затверджено наступні законодавчі акти:
- Перелік видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках (Наказ №342 від 27.05.2020 Міністерство енергетики та захисту довкілля України).
- Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку (Наказ №292 від 29.09.2023р. Міністерство енергетики України).
Саме без цих законодавчих актів, Національна комісія що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ( далі – НКРЕКП) не мала змогу затвердити наступні документи:
- Типовий договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових (багатоквартирних) будинків (між власником або уповноваженою співвласниками багатоквартирного будинку особою та оператором газорозподільної системи);
- методологію розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків;
- встановлення для операторів газорозподільних систем граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків, які розраховані згідно із затвердженою Регулятором методологією.
Маємо надію, що споживачам природного газу не доведеться чекати ще 2-3 роки, а НКРЕКП відповідно до Закону №1060-ІХ ( термін двох місяців з дня набрання чинності Порядку ТО), затвердить вище перелічені законодавчі акти.
Слід наголосити , що затверджений Порядок ТО має багато позитивних змін, що буде сприяти розвитку ринку послуг з технічного обслуговування та знизить низку суперечностей між ОСББ та Оператором ГРМ.
Які ж позитивні зміни та нові виклики несе новий Порядок ТО.
Позитивні зміни
1.Однією із головних позитивних змін у Порядку ТО, є чітке визначення розташування внутрішньобудинкової системи мережі спільної власності будинку у п.1 розділу ІІ Порядку ТО :
- ВБСГ у багатоквартирному будинку (мережі спільної власності) – газові мережі та обладнання від запірного пристрою на вводі в будинок до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення, а саме до запірних пристроїв, включно перед місцями підключення газовими приладами (пристроями), газоспоживаючим обладнанням, теплових агрегатів. Схематичне зображення внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку наведено у додатку 1 до цього Порядку;
Таким чином, Порядок ТО проводить відокремлення проведення технічного обслуговування газових мереж, які відносяться до спільної власності багатоквартирного будинку, від технічного обслуговування квартир ( нежитлового приміщення).
Порядок розглядає тільки проведення технічного обслуговування газових мереж які відносяться до спільного майна багатоквартирного будинку.
Обов’язковою умовою проведення ТО ВБСГ багатоквартирного будинку є договір на проведення ТО ВБСГ.
Договір ТО ВБСГ, які відноситься до спільного майна багатоквартирного будинку, може бути :
-індивідуальним ( виконавець тільки Оператор ГРМ) укладений з кожним співвласником за Типовим договором приєднання).
Нагадаємо, що проведення технічного обслуговування ВБСГ спільної власності, за індивідуальними договорами, буде можливо тільки після прийняття НКРЕКП низки вищенаведених законодавчих актів (типового договору, методології розрахунку та встановлення граничних рівнів вартості).
-колективний - укладений за рішенням співвласників ( виконавцем є суб’єкт господарювання або Оператор ГРМ).
Оплата за послуги ТО ВБСГ проводиться за двома формами :
- Індивідуальна форма - індивідуально з кожним співвласником, за Типовим договором укладеного шляхом приєднання, за індивідуальними квитанціями ( Виконавець - тільки оператор ГРМ, співвласникам не потрібно приймати спільні рішення);
- колективна форма - оплата вартості єдиним платежем ( колективне замовлення послуги ТО ВБСГ, де Виконавець - суб’єкт господарювання або Оператор ГРМ). Така форма оплати відбувається тільки за умови прийняття співвласниками відповідного рішення.
Звертаємо увагу, що відповідно до аб.2 п.3 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» за технічне обслуговування та безпечну експлуатацію внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку несе відповідальність оператор газорозподільної системи або інший суб’єкт господарювання, з яким укладено договір та технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання.
2. Зазначене Порядком і те, що технічне обслуговування у багатоквартирному будинку мережі спільної власності газових систем відбувається відповідно до Переліку видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 27 травня 2020 року № 342, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 липня 2020 року за № 704/34987.
3. Чітко визначене Порядком ТО і перелік робіт з ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку, які не входять до проведення технічного обслуговування газових мереж спільної власності:
- роботи з поточного та капітального ремонту, реконструкції, технічного переоснащення ВБСГ у багатоквартирному будинку, а також газопроводів житлових та/або нежитлових приміщень;
- ремонт, ТО, заміна чи встановлення будь-якого обладнання, приладів, теплових агрегатів, що споживають природний газ та встановлені безпосередньо у приміщенні споживача;
- ТО газопроводів житлових та/або нежитлових приміщень, після першого запірного пристрою, встановленого в приміщенні споживача;
- обслуговування лічильників газу, у тому числі його повірка;
- повірка та/або ТО сигналізаторів контролю до вибухових концентрацій природного газу та гранично-допустимих концентрацій чадного газу у повітрі, встановлених у приміщенні споживача;
- роботи з перевірки і прочищення димових та вентиляційних каналів багатоквартирних будинків;
- роботи з ліквідації аварійних ситуацій;
- інвентаризація газового обладнання, у тому числі перевірка відповідності проєктно-виконавчій документації.
4. Втілено у Порядку ТО і можливість отримати від Оператора ГРМ копій технічної документації на газові мережі будинку. Термін надання такої копії 30 календарних дня (за умови надання запиту і умови відшкодування витрат на копіювання та друк відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації").
ОСББ вже зараз можуть надавати до Оператора ГРМ запити на отримання копії технічної документації газових мереж будинку, не забувши отримати від нього рахунок на відшкодування витрат на копіювання та друк документації.
5. Врегульоване Порядком ТО і випадки несанкціонованого доступу без отримання згоди власника (користувача) для проведення огляду та ліквідації або відвернення аварії, а у разі технічної неможливості виконання відповідних робіт локалізації аварійної ситуації – відповідно до статті 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.
Порядком ТО визначене, що Власник/користувач житлового та/або нежитлового приміщення багатоквартирного будинку зобов’язаний допустити представників виконавця робіт до житлового та/або нежитлового приміщення, де прокладені ВБСГ. Не допуск до окремих приміщень (квартир) відображається у Акті не допуску (ухилянта).
Сподіваємось, що зазначена норма залишить в минулому відключення стояка або цілого будинку через не допуск конкретної квартири.
6. Ще одним із позитивних факторів, є наявність додатку з зрозумілим пересічному споживачу схематичним зображенням внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку. Таким, чином зникають багаторічні суперечки з Оператором ГРМ, з питання відображення чи не відображення у схемі запірних пристроїв квартир (нежитлових приміщення).
Особливо звертаємо увагу ОСББ, що при складанні акту розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності ОСББ з Оператором ГРМ, ОСББ повинні вимагати (письмово) визначення на схемі не тільки балансової, а саме експлуатаційної відповідальності відповідно до додатку №1 Порядку.
Спірні питання, які ще мають бути відпрацьовані
1. Припинення та відновлення газопостачання при виконанні робіт з ТО ВБСГ та ПВЩ ВБСГ виконавцем робіт, який не є Оператором ГРМ, проводиться за окремим договором.
Тут одразу виникає питання, а у разі, якщо Оператор ГРМ відмовиться укладати з виконавцем робіт такий договір або буде укладати його достатньо довго, то чи не буде це відображатись на виконанні договірних відносин між Виконавцем (суб’єкт господарювання, який не є Оператором ГРМ) та Уповноваженою співвласниками особою (Замовником на проведення технічного обслуговування газових мереж спільної власності будинку)? Чому саме з Виконавцем, а не з Замовником??? Чому не визначено строк укладення такого договору? Чому не визначене обов’язковість укладення такого договору?
Відповіді на ці питання поки що не має, але практика виконання робіт покаже, як саме буде впливати монополіст на швидке укладення та виконання таких договорів між Оператором ГРМ та Виконавцем робіт.
Сподіваємось, що монопольний суб’єкт господарювання, Оператор ГРМ, не буде використовувати свою ринкову владу для унеможливлення конкуренції на ринку послуг для отримання конкурентних переваг у своїй діяльності.
2. Не зовсім коректним є в Порядку ТО і визначення управитель багатоквартирного будинку. Так у п. 2 розділу 1 Порядку ТО вказано, що серед інших учасників "дія цього Порядку поширюється на співвласників багатоквартирного будинку або за їхнім рішенням - управителя багатоквартирного будинку, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий, обслуговуючий) кооператив, іншу уповноважену співвласниками багатоквартирного будинку особу (далі - управитель будинку)". Автори Порядку ТО використали у якості узагальнюючого слова всіх тих, кого можуть уповноважити співвласники термін "управитель". Але ж термін "управитель" має чіткий правовий зміст, визначений статтею 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". І ні ОСББ, ні ЖБК, ні інша уповноважена співвласниками на укладання договору на проведення ТО особа не є управителем. Термінологічна плутанина на практиці може призводити до ситуації правової невизначеності під час реалізації на практиці Порядку ТО і зайвих вимог до ОСББ.
Не зважаючи на те, що розробка та затвердження законодавчих актів, які стосуються технічного обслуговування газових систем спільного майна, йде дуже повільно, ОСББ України сподівається на пришвидшення такого процесу.
Наступний крок за НКРЕКП, яка сподіваємось до грудня розробить та затвердить типовий договір, методологію розрахунку та граничні рівні вартості виконання видів робіт та послуг, що входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку. Ще місяць законодавець надає Операторам ГРМ для розміщення на офіційному веб-сайті публічного договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку та інформації про його кошторисну вартість.