Велика термомодернізація: звернення спільноти ОСББ до тих, хто на рівні громад і держави приймає рішення

Президенту України
Володимиру Зеленському

Прем’єр-міністру України
Денису Шмигалю

Членам Кабінету Міністрів України

Народним депутатам України

Міським головам

Депутатам місцевих рад

 

Представників об’єднань співвласників
багатоквартирних будинків

 

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Велика термомодернізація:
звернення спільноти ОСББ до тих,
хто на рівні громад і держави приймає рішення

 

Ми, представники об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі – спільнота ОСББ), починаючи з 2010 року активно беремо участь у розробці державних та місцевих програм впровадження енергоефективних заходів в багатоквартирних будинках на умовах співфінансування. Як ніхто інший, ми розуміємо важливість термомодернізації житлового фонду для енергетичної безпеки України. Більше того - ми підтримуємо термомодернізацію не на словах, а своїми щоденними практичними діями - разом з Урядом та органами місцевого самоврядування.

Вже є сотні багатоквартирних будинків ОСББ в Україні, які провели заходи із комплексної термомодернізації, а їх співвласники зменшили платіжки за тепло удвічі. Є десятки тисяч будинків, співвласники яких поступово вкладають власні кошти і впроваджують енергоефективні заходи.

Але сьогодні ми стурбовані кардинальною зміною правил гри щодо проведення енергоефективних заходів: замість підтримки на умовах співфінансування тих, хто робить це самостійно, з'явилися ідеї безкоштовно для співвласників термомодернізувати "обрані" багатоквартирні будинки. Нас турбує, що проведення термомодернізації за дармові кошти швидко дискредитує і зупинить процес термомодернізації житлового фонду, який тільки-но набирає обертів. І тому ми закликаємо Уряд і органи місцевого самоврядування підтримати та поліпшити існуючі працюючі механізми термомодернізації, а не вдаватися до разового "атракціону щедрості", який перекреслить все, що робилося раніше, та зупинить термомодернізацію на роки вперед.

 

Процес заходів з комплексної модернізації багатоквартирних будинків поки що не набув масового незворотного характеру, бо для цього, насамперед, бракує доступу співвласників до дешевих поворотних фінансових ресурсів та простого і зрозумілого алгоритму отримання допомоги від держави та органів місцевого самоврядування.

Але замість спрощення процедур програми “Енергодім” Державної установи “Фонд енергоефективності” (далі – ФЕЕ), замість здешевлення кредитних коштів, - почала з’являтись інформація про “п’ять тисяч будинків”, “яким вже цього року стане краще”. І для цього “обраним” співвласникам нічого не треба буде робити - просто радіти, що вони, а не інші, обрані учасниками “Великої термомодернізації”.

Такий підхід розділяє людей та викличе соціальну напругу в суспільстві. Адже коштів для дармової комплексної термомодернізації на всіх не вистачить: це вже не один раз рахували і прибічники, і противники цієї концепції.

А коли в місті хоча би один багатоквартирний будинок буде утеплений задарма - співвласники решти будинків не схочуть вкладати в термомодернізацію власні кошти, і чекатимуть “дармової термомодернізації”. І це стане найгіршою антирекламою самої "Великої термомодернізації".

 

Для швидкого втілення “Великої термомодернізації” спільнота ОСББ пропонує таке:

 • Кредитні кошти від приватного акціонерного товариства “Українська фінансова житлова компанія” органи місцевого самоврядування повинні отримувати на впровадження заходів з підвищення енергоефективності об’єктів майна комунальної власності: лікарень, шкіл, садочків, адмінбудівель, міської комунальної інфраструктури, джерел генерації теплової енергії.

 • Держава має стати прикладом у модернізації будівель державної власності: тих самих лікарень, навчальних закладів, адміністративних будівель.

 • Приватний (у т.ч. багатоквартирний) житловий фонд має отримувати допомогу тільки на умовах співфінансування та наявності ініціативи від самих власників житла.

 • Верховній Раді України прийняти зміни до Закону України “Про Фонд енергоефективності”, якими спростити і пришвидшити умови роботи фонду (законопроект “Про внесення змін до деяких законів України щодо створення умов для запровадження комплексної термомодернізації будівель” від 29.12.2021р. № 6485).

 • Кабінету Міністрів України:

  • запровадити можливість безпосереднього отримання пільгових кредитів на впровадження енергоефективних заходів безпосередньо ОСББ, співвласниками, підрядниками від банківських установ під 3-5%, для використання коштів на закупівлю матеріалів, устаткування, обладнання (за прикладом програми “Теплі кредити”), без застави, для чого прийняти окрему постанову Уряду або розширити дію програми 5/7/9;

  • включити до програм соціального захисту витрати громадян на заходи з термомодернізації.

 • Національному банку України визначити ОСББ як окремий вид позичальника.

 • Органам місцевого самоврядування затвердити та забезпечити фінансуванням місцеві програми підтримки енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках на умовах співфінансування.

 

Досвід країн, які успішно пройшли процес масової термомодернізації житлового фонду, а також вже наявний досвід України, свідчить, що запорукою успіху термомодернізації житла є фінансова участь самих власників. А завданням держави і місцевих громад є освітня та організаційна підтримка ініціативних власників, забезпечення їм доступу до дешевих позикових коштів.

Саме такими комплексними рішеннями забезпечимо “Велику термомодернізацію” та зміну свідомості всіх учасників цього процесу, в результаті чого наша країна стане енергонезалежною!