Просимо зупинити: законопроект 7029 прискорено готують до розгляду в 2 читанні

Зупиніть 7029!

У п’ятницю 21 квітня народним депутатам було розіслано текст законопроекту №7029. Також стало відомо, що законопроект планують вже найближчої середи поспіхом провести через профільний комітет Верховної Ради і направити на голосування в залу. Ознайомившись із текстом законопроекту, який будуть виносити на розгляд профільного комітету, ми бачимо, що до нього багато чого додалося і багато чого з нього зникло. Але суть лишилася та сама: він паралізує діяльність ОСББ і просто зупинить відбудову багатоквартирних будинків, пошкоджених під час війни. Тому закликаємо народних депутатів:

  1. Зупинити подальший розгляд законопроекту, оприлюднити підготовлений текст і провести його відкрите публічне обговорення перед тим, як розглядати на комітеті.

  2. Всім народним депутатам - особисто ознайомитися з текстом законопроекту 7029, не покладаючися на радників і помічників, та бути готовими відповідати на запитання виборців.

Щоб не бути голослівними, пізніше ми викладемо докладний постатейний розбір тексту законопроекту 7029, який у Верховній Раді підготували до другого читання. Але вже зараз можемо звернути увагу на головну та принципову проблему. Сам текст проекту - в кінці цього допису.

Законопроект змінює правила прийняття спільних рішень. Поки що залишимо за дужками як саме змінює - проблема в самому факті таких змін посеред триваючої війни. З моменту набрання чинності законопроектом 7029 всі статути всіх 38-ми тисяч ОСББ в Україні стануть такими, що не відповідають закону.

З моменту набрання чинності законопроектом 7029 всі статути всіх 38-ми тисяч ОСББ в Україні стануть такими, що не відповідають закону

Казки, які розповідали автори законопроекту ОСББшникам про те, що “статути міняти не доведеться”, таки лишилися казками: в прикінцевих положеннях самого законопроекту 7029 міститься прямий обов’язок ОСББ привести свої статути у відповідність з ним. І тут не обійшлося без юридичних недомовок: з одного боку, на перереєстрацію статутів дається 3 роки після скасування режиму воєнного стану. З другого боку - ніде не сказано, що протягом цього строку чинні статути ОСББ зберігають чинність (як це 2018 року зробили в аналогічній ситуації для товариств з обмеженою відповідальністю). Тож усі існуючі ОСББ опиняться в підвішеному стані: керуватися законом чи чинним статутом? Можна спрогнозувати нову хвилю судових справ з оскарження рішень загальних зборів: діяли за статутом - оскаржуватимуть через недотримання закону, діяли за новим законом - оскаржуватимуть через невідповідність статуту. Звісно, з часом (років за 5-7) судова практика все розставить по місцях. Але. Кому вигідно, щоб посеред повномасштабної війни кожне рішення загальних зборів ОСББ можна було поставити під сумнів з формальних причин?

Кому вигідно, щоб посеред повномасштабної війни кожне рішення загальних зборів ОСББ можна було поставити під сумнів з формальних причин?

Цих ризиків свідомі не лише ОСББ, але й їхні контрагенти та партнери - “Нафтогаз”, Фонд енергоефективності, підрядники, монополісти. Ніхто не захоче мати справу з ОСББ, рішення якого про кошторис, внески, ремонт будинку завтра з формальної причини може оскаржити будь-який власник, і при цьому невідомо, чи захистить свою позицію ОСББ (бо закон мовчить, а судова практика відсутня). Тож, як мінімум, всі ОСББ з власними котельнями та всі ОСББ, що хочуть відновити свої будинки, повинні будуть до початку опалювального сезону 2023/24 поміняти свої статути.

Щонайменше всі ОСББ з власними котельнями та всі ОСББ, що хочуть відновити свої будинки, повинні будуть до початку опалювального сезону 2023/24 поміняти свої статути

Думаємо, сказаного достатньо, щоб зупинити гарячкове продавлювання 7029 і спершу відверто пояснити суспільству, навіщо він потрібен.

Але додамо ще й таке. Вже зараз з тексту законопроекту видно, що жодних “спрощень” в прийнятті рішень він не несе (навпаки - несе ускладнення, про що напишемо згодом). Статті викладаються в новій редакції, слова міняються місцями, і все це - переважно щодо другорядних питань. Але ж статути міняти доведеться. Сьогодні за найскромнішими підрахунками перереєстрація статуту (з урахуванням послуг нотаріусів на посвідчення підписів та не рахуючи поштових витрат на оповіщення співвласників) обійдеться в 2000 грн.

38 000 х 2 000 грн = 76 000 000 грн

Щонайменше 76 мільйонів гривень - саме в стільки обійдеться країні переставляння слів у законі про ОСББ. Під час війни.

Щонайменше 76 мільйонів гривень - саме в стільки обійдеться країні переставляння слів у законі про ОСББ. Під час війни.

Хтось спитає - а до чого тут нотаріуси? Річ у тім, що ще одна обіцянка авторів 7029 виявилася “цяцянкою” - із законопроекту викинули зміни до закону про державну реєстрацію щодо звільнення ОСББ від необхідності нотаріального посвідчення підписів при вчиненні реєстраційних дій. “Вітаємо” тих, хто повірив у добрі наміри лобістів.

Тож усім ОСББ доведеться йти до нотаріуса з новим статутом і 2000 грн! І якщо для співвласників новобудови на Печерську, яка не зазнала пошкоджень, ці гроші - не проблема, то у співвласників пошкоджених маленьких будинків у прифронтовій зоні є важливіші потреби, де ці 2000 грн згодяться.

Повторюємо наш заклик до народних депутатів: зупиніть законопроект 7029! ОСББ, які продовжують працювати посеред війни, просять від вас одного: не заважайте нам!

P.S. Згідно з повідомленням на сторінці Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, на його засіданні в середу 26 квітня заплановано також розгляд законопроекту 8022, який наша спільнота підтримує і який ми просили народних депутатів підтримати. Цікаво, що цей законопроект, дещо переінакшений, інкорпоровано в текст законопроекту 7029 до другого читання. Для нас це виглядає як спроба дати спільноті ОСББ таку собі “цукерку”, щоб підсолодити гіркий 7029. Нагадуємо народним депутатам, що зараз - не час для політичних ігор і маніпуляцій. Просимо підтримати законопроект 8022, а законопроект 7029 - відкласти до широкого публічного обговорення.