Територіальна громада як співвласник: судова практика

У багатьох багатоквартирних будинках є квартири або нежитлові приміщення, які належать державі чи територіальній громаді. Хтось міг би сказати, що такий співвласник багатоквартирного будинку є удачею для решти співвласників - мовляв, “держава” чи “місто” будуть більше опікуватися будинком, у якому мають свою власність, та сумлінно виконуватимуть свої обов’язки співвласника. Але з цим наївним міркуванням не погодяться голови правлінь багатьох ОСББ, яким на практиці довелося мати справу з державою чи територіальною громадою як співвласником.

На жаль, тривалий час держава і територіальні громади доволі байдуже ставилися до виконання своїх обов’язків як співвласників, особливо коли йшлося про сплату внесків. У кращому разі - “переводили стрілки” на орендарів і наймачів приміщень. Але ж ОСББ має справу зі співвласниками, а не наймачами (на те ж воно й об’єднання співвласників), і не може дозволити собі такої розкоші, як боржники. Тому об’єднання вже багато років піднімають питання сплати внесків перед органами державної влади та місцевого самоврядування. Питання настільки актуальне, що йому присвячено увагу і в резолюціях Всеукраїнських форумів ОСББ. Десь, як-от у Жовтих Водах, ОСББ вдалося досягти порозуміння з міською владою. А десь - представники територіальної громади чи держави ігнорують вимоги сплачувати внески, а в разі звернення ОСББ до суду - до останнього змагаються за непочесний статус боржника, заодно марнуючи кошти платників податків на судові витрати. Саме марнуючи, адже платити внески все одно доводиться. Про один із таких прикладів - наша сьогоднішня розповідь.

19 грудня 2022 року Господарський суд Одеської області задовольнив позов ОСББ «Троїцька-17» до Одеської міської територіальної громади в особі Одеської міської ради про стягнення заборгованості з внесків на управління багатоквартирним будинком. Йдеться про значну для ОСББ суму - майже 100 тисяч гривень! Сюди входить як основна сума боргу, так і інфляційні втрати та 3% річних. Понад те, додатковим рішенням від 27 січня 2023 року суд вирішив стягнути з територіальної громади також 14600 гривень витрат на професійну правничу допомогу.

І хоча це рішення - “лише” суду першої інстанції, і “лише” одне з уже багатьох, насправді воно є дуже показовим. Адже є наслідком тривалого процесу формування судової практики з питання сплати внесків територіальними громадами. Практики, яку формували й формують принципові правління і кваліфіковані адвокати. І на яку всі ми тепер можемо покликатися.

Так, суд у своєму рішенні покликається на висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 02.09.2020 р. у справі № 906/884/19, згідно з яким “прийняті відповідно до статуту рішення загальних зборів об'єднання з питань управління багатоквартирним будинком є обов'язковими для усіх власників квартир (нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку, які одночасно є співвласниками спільного майна такого будинку та зобов'язані його утримувати в силу прямої норми статті 322 Цивільного кодексу України та частини 2 статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» № 417-VIII”.

Цікаві заперечення відповідача: тут і “відсутність коштів у бюджеті”, і “непередача на баланс” будинку, і формальні претензії до прийняття і оформлення рішення загальних зборів. Кому цікаво - може докладніше з ними ознайомитися в тексті рішення за цим посиланням. А ми можемо лише висловити жаль, що орган місцевого самоврядування замість того, щоб подавати приклад платіжної дисципліни, намагається ухилитися від виконання своїх обов’язків під абсолютно сміховинними приводами. Добре, що неспроможність таких “аргументів” розуміють судді.

До речі, рішення Верховного Суду, на яке послався Господарський суд Одеської області, не єдине в своєму роді. Можемо також покликатися на постанову Верховного Суду від 24.01.2020 у справі №910/1395/19, де йшлося про співвласника-державу. Ці та інші рішення з ключовими цитатами можна знайти на нашому сайті в розділі “Каталог судових рішень щодо створення і діяльності ОСББ”. Дуже радимо ОСББ, в яких вже виник чи лише назріває судовий спір, знайомитися з Каталогом і звіряти свою позицію з рішеннями Верховного Суду. Сподіваємося, це додасть впевненості в захисті інтересів ОСББ.

Повертаючись до одеської справи, зауважимо, що в судовій практиці сформувався підхід, відповідно до якого обов’язок співвласника щодо сплати внесків в ОСББ розглядається фактично як “безумовний”. Докладніше про це - в аналітичному огляді судової практики щодо сплати внесків. Тому, слідкуючи за справою від самого її початку, ми були цілком впевнені в перемозі ОСББ «Троїцька-17» у суді. Бажаємо тепер Одеській міській раді якнайшвидше виконати рішення суду, щоб не марнувати більше коштів платників податків на оплату судових витрат у програшних для міста справах.

 

Текст публікації підготовлено в рамках проекту «Поштовх для ОСББ»,
який реалізовується КМО ВГО Громадянська мережа ОПОРА
за підтримки Швейцарії