війна

Що робити й чого не робити ОСББ після прийняття законопроекту 7029? Частина 1: загальний огляд

10 серпня 2023 року було опубліковано прийнятий Верховною Радою і підписаний Президентом Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” (він же - законопроект 7029). У серії блогів я розберу основні зміни, що стосуються ОСББ, та дам кілька порад щодо того, як об’єднанням уникнути серйозних ускладнень від чергового “спрощення” їхньої роботи.

Понад $54 млрд — збитки житлового фонду України внаслідок повномасштабної війни на кінець травня 2023 року

Станом на кінець травня  2023 року сума прямих збитків, завданих житловому фонду України внаслідок повномасштабної війни, складає понад $54 млрд. Це більше третини від загальних прямих збитків інфраструктури та активів України за даними, що обраховані командою KSE Institute (аналітичний підрозділ Київської школи економіки) в межах проєкту «Росія заплатить».  

Правда і міфи щодо загальних зборів ОСББ у воєнний час

Загальні збори ОСББ - це вищий орган управління об’єднання. До їхньої виключної компетенції належить, зокрема, затвердження кошторису ОСББ, переліку та розміру внесків співвласників, обрання правління та ревізійної комісії. Рік завершується, а, отже, ці питання стають актуальними для всіх ОСББ країни. Тим часом проведення загальних зборів ОСББ під час воєнного стану вже встигло обрости міфами й домислами. Розберемо і спростуємо деякі з них.

ОСББ: зброя, якої не має ворог

У час війни, як і до неї, ОСББ доводить свої переваги над іншими формами управління багатоквартирними будинками. Воно дає співвласникам багатоквартирних будинків чітку організацію управління, локальних лідерів та довіру до них з боку мешканців, фінансову автономію, відповідальність власників житла, тісніші контакти між людьми тощо. Завдяки цьому ОСББ стане одним із локомотивів повноцінного відновлення України після нашої перемоги над ворогом. Війна знову довела, що там, де українці об’єднуються та співпрацюють, вони досягають неможливого. Цим і перемагаємо.

Вирішили не чекати компенсацій. Мешканці Ірпеня будуть самотужки відбудовувати свій багатоквартирний будинок

ОСББ «Титан 2020» вирішило не чекати компенсацій, які невідомо коли будуть, а самотужки розпочинати першочергові ремонтні роботи: «Комісія нам прямо сказала, що компенсація буде тільки після закінчення війни. У нас немає часу чекати, бо людям ніде жити. І до опалювального сезону треба встигнути зробити основні роботи, щоб можна було перезимувати. Решту доробимо пізніше, а якщо компенсація колись буде, то ми направимо її на ремонт чи облагородження території».

“Компенсації” чи репарації? Про що має бути закон про відшкодування шкоди, завданої житлу та іншій нерухомості

Репарації

1 квітня 2022 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Закону “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації” (№ 7198 від 24.03.2022). Сам по собі законопроект є позитивним сигналом для громадян. Однак є сумніви щодо можливості на практиці реалізувати передбачені ним механізми.

Ми докладно проаналізували практичні механізми та концептуальний підхід законопроекту і пропонуємо бачення того, про що насправді мав би бути подібний закон, і які механізми він повинен передбачати.

Відбудова житла та забезпечення житлом: позиція спільноти ПроОСББ

Повоєнна відбудова

Даючи відсіч агресору, українці сьогодні захищають власну землю, демократичні цінності, повагу до людської гідності, законності та приватної власності. І це в корені відрізняє нас від ворожої орди, яка не має ні гідності, ні поваги до свого й чужого життя, ні поваги до своєї чи чужої власності.
У повоєнній відбудові українцям важливо залишитися самими собою. Наше життя після війни має будуватися на тих принципах, які ми захищаємо. Не можна допустити, щоб під час відбудови жадібні бізнесмени й політики розтоптали людську гідність і повагу до приватної власності, яка була і є основою економічного життя українців протягом століть. Тому спільнота ПроОСББ вважає за необхідне стисло висловити своє бачення щодо того, яким чином мають забезпечуватися житлом ті, хто його зараз втратив, а також яким чином має здійснюватися повоєнна відбудова житла. У своїй позиції ми спираємося на проведене внутрішнє обговорення - і в тому числі на позицію тих учасників спільноти, чиє житло нині знищене, але хто мріє про відбудову свого міста.

Як допомогти своїм сусідам під час війни?

У довоєнний час ми могли навіть не знати імен наших сусідів. Сьогодні ж вони — наші головні союзники, готові підтримати та поділитися останнім. Добра дія має велику силу. Тож навіть невелика допомога вашим сусідам може неабияк впливати на ситуацію в країні. Пропонуємо покрокову памʼятку, як організувати волонтерську допомогу серед сусідів.

Трудові відносини в час війни: роз'яснення Мінекономіки

Трудові відносини

24 березня набрав чинності Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". У зв'язку з цим Мінекономіки підготувало роз'яснення щодо порядку дій роботодавців. Наводимо його текст.

Верховна Рада дозволила всім неприбутковим організаціям витрачати кошти на допомогу Силам оборони

17 березня набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, передбачені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану".

Серед іншого, прийняті зміни передбачають, що, незалежно від статутних цілей та предмету діяльності, всі неприбуткові організації мають право використовувати свої кошти на допомогу Збройним Силам України та іншим Силам оборони нашої держави, закладам охорони здоров'я або на спецрахунок НБУ.

Сторінки