відбудова

Бородянка. Досвід відновлення: продовження

Продовження історії відновлення нашого гуртожитку, що зазнав руйнувань внаслідок агресії  російської федерації. Зареєструвавши ОСББ "БОРОДЯНКА 2023", ми перейшли до наступного кроку у процесі відновлення. Ним стало прийняття рішення на загальних зборах ОСББ "БОРОДЯНКА 2023" про участь у Програмі "ВідновиДІМ" Фонду енергоефективності.

Виклики та пропозиції щодо відбудови зруйнованого житла (виступ на конференції)

Наш проект “Житло для життя” реалізується вже понад два місяці. За цей час сформовано чудову команду однодумців в 9 областях України та 18-и громадах,  підписано меморандуми про співпрацю з органами місцевого самоврядування, місцеві координатори входять до кількох робочих груп при ОМС, надано понад 1000 консультацій, підготовлено перші аналітичні й моніторингові звіти. І можна на хвилю зупинитися і роззирнутися. Зробити перші висновки щодо викликів, які наша команда бачить в існуючому підході до відбудови житла. За браком часу я зупинюся лише на основному.

Понад $54 млрд — збитки житлового фонду України внаслідок повномасштабної війни на кінець травня 2023 року

Станом на кінець травня  2023 року сума прямих збитків, завданих житловому фонду України внаслідок повномасштабної війни, складає понад $54 млрд. Це більше третини від загальних прямих збитків інфраструктури та активів України за даними, що обраховані командою KSE Institute (аналітичний підрозділ Київської школи економіки) в межах проєкту «Росія заплатить».  

Про діалог з ОСББ

23 червня відбулась онлайн-нарада в Мінінфраструктури, на яку запросили і мене.

Я вдячна за таку можливість, і сподівалася, що це буде нагода розповісти про те, що нам, ОСББ з Донеччини, болить.

Бородянка. Досвід відновлення: почали зі створення ОСББ

Київщина… Бойові дії… Деокупація і нашого містечка Бородянка. Переживши прихід " руського миру": окупацію, обстріли , евакуацію, мешканці нашого будинку розуміли, що повертатись вже немає куди. Будинок напівзруйнований. Перебуваючи у стані стресу, мешканці дуже довго чекали конкретної допомоги від нашої влади. Але, на жаль, повернутися у рідні домівки ми так і не змогли. Руйнування досить значні, і власники кімнат у гуртожитку не мають фінансової можливості, щоб, принаймні, запустити вартісний процес відновлення.

Законопроєкт 7029. Зниження порогу для приняття більшості рішень в ОСББ до 1/2.

Законопроєкт 7029. Зниження порогу для приняття більшості рішень в ОСББ до 1/2. Знову є таки, звучить привабливо, і багато хто думає, що така норма принесе очікуване спрощення.

Отже, пропонується зняти чинну вимогу щодо необхідної більшості в ⅔ голосів щодо найважливіших фінансових та майнових питань, які розглядають загальні збори ОСББ. Але, водночас, встановити вимогу аж в ¾ голосів для одного-єдиного питання - “прощання” з підприємством-монополістом і переходом будинку, скажімо, на використання системи автономного опалення чи водопостачання. 

Вирішили не чекати компенсацій. Мешканці Ірпеня будуть самотужки відбудовувати свій багатоквартирний будинок

ОСББ «Титан 2020» вирішило не чекати компенсацій, які невідомо коли будуть, а самотужки розпочинати першочергові ремонтні роботи: «Комісія нам прямо сказала, що компенсація буде тільки після закінчення війни. У нас немає часу чекати, бо людям ніде жити. І до опалювального сезону треба встигнути зробити основні роботи, щоб можна було перезимувати. Решту доробимо пізніше, а якщо компенсація колись буде, то ми направимо її на ремонт чи облагородження території».

“Компенсації” чи репарації? Про що має бути закон про відшкодування шкоди, завданої житлу та іншій нерухомості

Репарації

1 квітня 2022 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Закону “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації” (№ 7198 від 24.03.2022). Сам по собі законопроект є позитивним сигналом для громадян. Однак є сумніви щодо можливості на практиці реалізувати передбачені ним механізми.

Ми докладно проаналізували практичні механізми та концептуальний підхід законопроекту і пропонуємо бачення того, про що насправді мав би бути подібний закон, і які механізми він повинен передбачати.

Відбудова житла та забезпечення житлом: позиція спільноти ПроОСББ

Повоєнна відбудова

Даючи відсіч агресору, українці сьогодні захищають власну землю, демократичні цінності, повагу до людської гідності, законності та приватної власності. І це в корені відрізняє нас від ворожої орди, яка не має ні гідності, ні поваги до свого й чужого життя, ні поваги до своєї чи чужої власності.
У повоєнній відбудові українцям важливо залишитися самими собою. Наше життя після війни має будуватися на тих принципах, які ми захищаємо. Не можна допустити, щоб під час відбудови жадібні бізнесмени й політики розтоптали людську гідність і повагу до приватної власності, яка була і є основою економічного життя українців протягом століть. Тому спільнота ПроОСББ вважає за необхідне стисло висловити своє бачення щодо того, яким чином мають забезпечуватися житлом ті, хто його зараз втратив, а також яким чином має здійснюватися повоєнна відбудова житла. У своїй позиції ми спираємося на проведене внутрішнє обговорення - і в тому числі на позицію тих учасників спільноти, чиє житло нині знищене, але хто мріє про відбудову свого міста.

Росія заплатить: документуємо збитки

KSE Institute, Офіс Президента України, Міністерство економіки спільно запустили проєкт "Росія заплатить" (https://damaged.in.ua/). Завдання проєкту – створити якнайповніший перелік усього, що було зруйновано і продовжує руйнуватися у війні, яку РФ розв‘язала проти України. Ці дані потрібні українському Уряду для оцінки збитків, яких зазнала держава та громадяни України внаслідок російської агресії та формування позовів до росії у міжнародних судах про відшкодування цих збитків.

Кожен може надати інформацію про руйнування та шкоду, завдану внаслідок російської агресії. Сайт проєкту надає для цього відповідну форму. Інформація про свідків та людей, які надали інформацію, залишається прихованою та ніде не оприлюднюється. Так само не оприлюднюється інформація про конкретні руйнування. Публічно під час воєнного стану буде доступна лише узагальнена статистика.