житлова політика

Пропозиції ПроОСББ до проєкту закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо управління житловим фондом»

Благодійний фонд “ПроОСББ” засвідчує Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України свою повагу та надає пропозиції до проєкту закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо управління житловим фондом" (далі – Проєкт), оприлюдненого на офіційному вебсайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (https://mtu.gov.ua/news/35823.html).

Хочемо наголосити, що співвласники багатоквартирних будинків в Україні протягом багатьох років довели свою організаційну та фінансову спроможність управляти своєю приватною власністю — багатоквартирними будинками. Перешкоди, які перед ними поставали й постають, найчастіше є наслідком мінливих "правил гри" та непослідовної державної політики. Тому вкотре просимо під час підготовки проєктів законодавчих актів утриматися від внесення змін до законів України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", особливо в частині фундаментальних засад права власності на багатоквартирні будинки, управління ними, створення та діяльності ОСББ.

Обговорення проекту закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо управління житловим фондом»

На сторінці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України для обговорення оприлюднено проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо управління житловим фондом».

Законопроект, серед іншого, пропонує внести кардинальні зміни до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Тому як представникам ОСББ, так і просто небайдужим власникам житла необхідно з ним ознайомитися та надати свої пропозиції та зауваження не пізніше 31 серпня 2024 року.

Будинок чи квартира - власність чи оренда: дані Євростату

Євростат

В Україні вчергове заговорили про пошук нових напрямків житлової політики держави. Доки розмова точиться навколо політики відбудови втраченого і пошкодженого внаслідок російської агресії житла, навколо забезпечення житлом громадян, що його потребують, навколо формування фонду соціального житла - ми вважаємо це актуальним і своєчасним. Але ж застерігаємо від ревізії реформи управління багатоквартирним житлом, яка відбулася 2015 року, і тим паче - від ревізії наслідків приватизації житла на початку 90-х років. Тоді Україна обрала шлях побудови країни власників житла. І найгірше, що ми могли би зробити - перетворити її на країну безсловесних наймачів.

Але ж прихильники "країни наймачів" і "професійного управління" люблять говорити, що обраний Україною шлях країни власників - хибний. Щоб уникнути маніпуляцій, наводимо переклад звіту Євростату "Будинок чи квартира - власність чи оренда". Де добре видно, що і в "Старій", і в "Новій" Європі власники житла переважають наймачів. За винятком лише Німеччини. Приклад якої (єдиної в Європі!) так люблять наводити прихильники "країни наймачів" і "професійного управління".