пільги

Непорозуміння Пенсійного Фонду України та ОСББ – в чому питання ?

 

16 вересня 2022 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», якою передбачив передачу усіх функцій із призначенням та виплати субсидій та пільг на житлово-комунальні послуги до органів Пенсійного фонду України (далі ПФУ).

Адміністрування пільг і субсидій Пенсійним фондом: чи змінилося щось для ОСББ?

Пільги і субсидії готівкою

Кабінет Міністрів України своєю постановою від 16 вересня 2022 р. № 1041 передав Пенсійному фонду України функції з нарахування (призначення) та виплати житлових субсидій і пільг. Ці повноваження в повному обсязі ПФУ почне здійснювати з 1 січня 2023 року. Але вже зараз деякі органи Пенсійного фонду України наполягають на реєстрації ОСББ в “електронному кабінеті” ПФУ і виключно електронному обміні даними, а також вимагають від ОСББ надання інформації, не передбаченої законодавством (і якою ОСББ просто не володіють). Чи правомірні такі вимоги? Розберемо в редакційній статті.

Крок за кроком до реальної монетизації

На офіційній Інтернет-сторінці Міністерства соціальної політики України оприлюднено для обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі”. Із позитивного - проект передбачає доповнення Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі положенням про те, що пільговик може подати заяву про виплату пільги в грошовій готівковій формі в будь-який час. Із негативного - проектом пропонується доповнити Положення про порядок призначення житлових субсидій вимогою до об'єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) подавати місцевим органам соціального захисту населення відомості про розмір внесків/платежів об’єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком “(в розрізі їх складових) та витрат на комунальні послуги”.

Досвід отримання пільг грошима

В силу сьогоднішньої ситуації з монетизацією пільг, хочу розповісти про свій досвід отримання пільг у готівковий формі. Наша сім’я має право на пільги учасника бойових дій (УБД), тому чоловік ще на початку жовтня 2019 року написав заяву до органу місцевого соцзахисту про бажання отримувати пільги саме у готівковий формі, попередньо відкривши для цього картковий рахунок в банку.

Позиція ПроОСББ щодо проекту чергових змін з питань монетизації пільг і житлових субсидій

На офіційній Інтернет-сторінці Міністерства соціальної політики України оприлюднено для обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України”.

Що треба знати ОСББ про новий порядок надання житлових субсидій та пільг у грошовій формі. Частина перша: пільги

Кабінет Міністрів України своєю постановою від 17 квітня 2019 р. № 373 затвердив Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, а також вніс зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій і деяких своїх постанов. Домисли, а часом і відверта дезінформація, щодо постанови вже встигли викликати ажіотаж серед ОСББ. Розглянемо, що ж у дійсності змінилося в порядку надання пільг.

Монетизація субсидій та пільг: вперед чи назад?

Згідно законодавства, з 1 січня 2019 року повинна була відбутися монетизація житлових субсидій. Передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг - виплачуватися споживачам в грошовій формі. Монетизація субсидій  відбулася частково з лютого цього року, а пільги поки взагалі не монетизовані. Мінсоцполітики планує зробити наступний крок - запровадити монетизацію пільг. На жаль, пропонована урядом схема з варіантом “безготівкової” монетизації, яка пропонується для тих споживачів, що мають проблеми з платіжною дисципліною та “за замовчуванням” для пільговиків, містить ряд ризиків і загроз.

Мінсоцполітики пропонує змінити порядок виплати пільг

На офіційній Інтернет-сторінці Міністерства соціальної політики України оприлюднено для обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі”. На жаль, оприлюднений проект свідчить, що Мінсоцполітики продовжує просувати складну схему виплат через АТ “Ощадбанк”, яку раніше було запроваджено для виплати житлових субсидій. Міністерство по-своєму врахувало негативний досвід: замість відмовитися від неефективної схеми, включило в проект “кару” для ОСББ за її ігнорування. Ми підготували зауваження та пропозиції до проекту, ознайомитися з якими можна тут.

“Управління” й “утримання” стосовно житлових субсидій і пільг

Останнім часом через систему місцевих органів соціального захисту населення були поширені листи, в яких від ОСББ вимагалося “перейменувати” внески з утримання багатоквартирного будинку на внески на управління ним. Раніше ми вже писали про питання внесків на утримання і “внесків на управління” - в контексті правового статусу ОСББ. Тож зараз дуже коротко - у порядку доповнення до раніше викладеного - зупинимося на питаннях “управління” і “утримання” саме в контексті соціального захисту населення.

Новий порядок призначення і виплати житлових субсидій: що він приніс для ОСББ?

На нашому сайті уже давався загальний огляд Постанови Кабінету Міністрів України №329 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. №1022", яку Уряд прийняв 27 квітня 2018 року. Тепер пропонуємо розглянути, що зазначені зміни, які набрали чинності з 1 травня 2018 року, принесли для ОСББ. Одразу заспокоїмо: запроваджені на першому етапі монетизації пільг і субсидій підходи принципово залишилися незмінними. Однак є нюанси. Про них - докладніше.

Сторінки