установчі збори

Установчі = загальні. Практика Верховного Суду щодо загальних зборів ОСББ

Коли хтось зі співвласників не згоден з рішеннями, прийнятими загальними зборами, то дуже рідко оскаржує їх по суті. Частіше він намагається домогтися визнання рішення недійсним з формальних підстав, як-от порушення процедури скликання і проведення зборів, голосування на них тощо. Свого часу такі співвласники не гребували і більш масштабною ціллю - домогтися фактичної ліквідації ОСББ через оскарження рішень установчих зборів. Знову ж таки, з формальних (процедурних) підстав.

Законопроект 7029: пропозиції від спільноти ПроОСББ

Ні законопроекту 7029!

12 січня 2023 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект №7029 від 08.02.2022 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками”. Позиція нашої спільноти щодо нього залишається незмінною: законопроект 7029 має бути відхилений. На жаль, народні обранці не зробили цього під час першого читання, але для того й існує друге, щоб виправити цю прикру помилку.

Письмове опитування в ОСББ: універсальний інструмент для прийняття спільних рішень

Сьогодні хочемо ще раз поговорити про письмове опитування і порадити, як за його допомогою без надмірних зусиль приймати спільні рішення в ОСББ. Адже досі є співвласники, ініціативні групи та правління, які ігнорують цей чудовий інструмент прийняття рішень і вважають, що їм конче треба зібрати «кворум», і на ньому прийняти рішення «підняттям рук». А потім бідкаються, що «людей важко зібрати», і що «збори не відбулися», або що «підняття рук» хтось оскражує. 

Постатейні застереження і коментарі спільноти ОСББ до законопроекту 7029

Завдяки активній позиції спільноти ОСББ розпочалося неформальне суспільне обговорення законопроекту №7029 “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками”. Редакція ПроОСББ вирішила систематизувати та звести воєдино докладні застереження учасників нашої спільноти до основних положень законопроекту. Пропонуємо усім дотичним ознайомитися та використовувати для формування своєї свідомої позиції.

Законопроєкт 7029 vs cудова практика

Останнє із серії "новації законопроєкту 7029". Про компетенцію установчих зборів та інше. Ряд питань, які піднімає законопроєкт на сьогодні врегульовані судовою практикою, яка абсолютно на користь ОСББ. Тому зміна правил потягне автоматично зміну судової практики.

Голосування на установчих зборах ОСББ. Оформлення рішень установчих зборів ОСББ (огляд практики)

Стосовно власне голосування на установчих зборах та оформлення прийнятих рішень, позивачі вбачають порушення переважно з таких питань:

  • розподіл голосів між співвласниками, підрахунок необхідної кількості голосів для прийняття рішень,

  • голосування представниками, голосування одним зі співвласників однієї квартири за решту співвласників квартири,

  • недійсності окремих підписів,

  • недотримання форми протоколу зборів.

Місце проведення та порядок денний установчих зборів ОСББ (огляд практики)

Цей огляд підготовлений у рамках проекту «Поштовх для ОСББ», який реалізовується КМО ВГО Громадянська мережа ОПОРА за підтримки Швейцарії

З різних причин установчі збори часто проводяться не в приміщенні (у дворі будинку тощо), що також використовується позивачами як формальний аргумент нібито порушення порядку проведення зборів. Втім, з наявної судової практики можна зробити висновок, що суди не вбачають у цьому порушення.

Повідомлення про проведення установчих зборів ОСББ (огляд практики)

Цей огляд підготовлений у рамках проекту «Поштовх для ОСББ», який реалізовується КМО ВГО Громадянська мережа ОПОРА за підтримки Швейцарії

Серед порушень процедури проведення установчих зборів найчастіше згадуються порушення порядку повідомлення про проведення таких зборів.

Розпочнемо аналіз відразу з принципової оцінки Верховним Судом наслідків таких порушень:

Питання визнання недійсними рішень установчих зборів та припинення новоствореного ОСББ (огляд практики)

Верховний Суд: установчі збори вправі приймати рішення з усіх питань управління будинком

Велика Палата Верховного Суду в своїй постанові від 1 лютого 2022 року в справі № 910/5179/20 поставила крапку в тривалих дискусіях щодо повноважень установчих зборів ОСББ.

Нагадаємо: деякі співвласники заперечували право установчих зборів ОСББ ухвалювати будь-які рішення, окрім власне створення ОСББ і затвердження його статуту. В обґрунтування такої позиції наводили положення статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку": "Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут". Тлумачили цю норму звужувально та стверджували, що вона нібито забороняє ухвалення будь-яких інших рішень.

Натомість Велика Палата Верховного Суду зазначила, що установчі збори є різновидом загальних зборів співвласників, до повноважень яких законодавцем віднесено прийняття усіх рішень з питань управління багатоквартирним будинком.

Сторінки