судова практика

Контейнерні майданчики для збору побутових відходів, розташовані на прибудинкових територіях багатоквартирних будинків, є спільним майном, яке належить усім власникам квартир та нежитлових приміщень – ВС

Оскільки держава не виконала свій обов’язок, передбачений ч. 2 ст. 42 ЗК України, щодо запровадження внутрішньої процедури передачі земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, співвласникам цього будинку, то негативні наслідки такої бездіяльності мають покладатися саме на державу, а не на відповідних суб’єктів, зокрема позивача. Йому за провину не може ставитися відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку безоплатної передачі земельної ділянки у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку.

При цьому реєстрація права власності хоча і є необхідною умовою, з якою закон пов’язує виникнення речових прав на нерухоме майно, однак реєстраційні дії похідні від юридичних фактів, на підставі яких виникають, припиняються чи переходять речові права. Тобто сама по собі державна реєстрація не є способом набуття права власності.

Внески ОСББ не є житлово-комунальною послугою та не можуть бути стягнені з осіб, які не є співвласниками багатоквартирнгго будинку

Законодавство визначає, що внески ОСББ не є житлово-комунальною послугою у розумінні вимог ч. 2 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Не зважаючи на те, що законодавець розмежував поняття “внесок” та “житлово-комунальна послуга”, деякі судді помилково розуміють вказані вимоги закону та намагаються ототожнювати ОСББ з управителем. Із такими висновками погодитись неможливо як з точки зору закону, так і з точки зору практики Верховного Суду.

"Негосподарюючий суб'єкт": правовий статус ОСББ у судовій практиці

Напевне, вам вже траплялося чути, що ОСББ не є господарюючим суб’єктом, що воно здійснює самозабезпечення, а не надає послуги, і що в ОСББ - “внески”, а не “тарифи”. Що стоїть за цими тезами, і які вони мають практичні наслідки? Пропонуємо розглянути детальніше, а заодно - ознайомитися з конкретними справами, де встановлений законодавчо статус “негосподарюючого суб’єкта” на практиці допоміг ОСББ захистити свою позицію в суді.

Чи реально повернути "прихватизовані" допоміжні приміщення? Судова практика

Один із поширених викликів, з яким зустрічаються ОСББ, - захоплення допоміжних приміщень. І якщо з “просто” явочним захопленням допоміжного приміщення ще можна розібратися, викликавши на місце правоохоронців та помінявши замки, то в ситуації, коли незаконний “власник” зареєстрував за собою право власності на захоплені приміщення, без звернення до суду не обійтися. Про досвід ОСББ із захисту та повернення в спільну власність допоміжних приміщень - наш сьогоднішній матеріал.

Установчі = загальні. Практика Верховного Суду щодо загальних зборів ОСББ

Коли хтось зі співвласників не згоден з рішеннями, прийнятими загальними зборами, то дуже рідко оскаржує їх по суті. Частіше він намагається домогтися визнання рішення недійсним з формальних підстав, як-от порушення процедури скликання і проведення зборів, голосування на них тощо. Свого часу такі співвласники не гребували і більш масштабною ціллю - домогтися фактичної ліквідації ОСББ через оскарження рішень установчих зборів. Знову ж таки, з формальних (процедурних) підстав.

Територіальна громада як співвласник: судова практика

У багатьох багатоквартирних будинках є квартири або нежитлові приміщення, які належать державі чи територіальній громаді. На жаль, не завжди держава і територіальні громади сумлінно ставляться до виконання своїх обов’язків як співвласників, особливо коли йдеться про сплату внесків. Та на те і є в Україні ОСББ, щоб повертати будь-яку ситуацію в законне русло.

Опитування щодо обізнаності ОСББ з судовою практикою

Нещодавно ми провели невеличке опитування щодо обізнаності ОСББ з судовою практикою. Дякуємо всім, хто приділив опитуванню свій час. І - ділимося результатами!

Каталог судових рішень щодо створення і діяльності ОСББ

У Бібліотеці нашого сайту в розділі "Судова практика" розміщено Каталог судових рішень щодо створення і діяльності ОСББ. До каталогу створено зручний інтерфейс, завдяки якому користувачі можуть швико знайти рішення з тематики, що їх цікавить.

Каталог судових рішень щодо створення і діяльності ОСББ

Цей каталог містить добірку судових рішень, які стосуються створення і діяльності ОСББ. Насамперед ми відібрали рішення Верховного Суду, а також рішення судів нижчих інстанцій, які переглядалися Верховним Судом і були ним залишені в силі.

Для швидкого пошуку пропонуємо скористатися з форми на цій сторінці. Вона містить дві вкладки: (1) перелік рішень та (2) ключові цитати з них. Перемикання між вкладками здійснюється кнопками ліворуч у формі.

Законопроєкт 7029 vs cудова практика

Останнє із серії "новації законопроєкту 7029". Про компетенцію установчих зборів та інше. Ряд питань, які піднімає законопроєкт на сьогодні врегульовані судовою практикою, яка абсолютно на користь ОСББ. Тому зміна правил потягне автоматично зміну судової практики.

Сторінки