прибудинкова територія

Земельна ділянка багатоквартирного будинку: позиція спільноти ПроОСББ

земельна ділянка багатоквартирного будинку

Чинне законодавство передбачає, що з 1 липня 2015 року земельна ділянка багатоквартирного будинку може належати на праві власності або постійного користування виключно безпосередньо співвласникам такого будинку (а не ОСББ, управителю чи будь-кому іншому). Законодавство гарантує збереження такого права власності або постійного користування за співвласниками навіть у разі знищення (руйнування) багатоквартирного будинку (що на практиці дозволяє співвласникам або відбудувати будинок, або продати ділянку і придбати житло десь інде). Починаючи з 1 липня 2015 року, передача земельної ділянки багатоквартирного будинку будь-яким суб’єктам, окрім як безпосередньо співвласникам такого будинку, є неправомірною, і може бути оскаржена будь-ким зі співвласників такого будинку. 

У той же час, механізм передачі та державної реєстрації земельної ділянки безпосередньо за співвласниками багатоквартирного будинку наразі не визначений. Створення такого механізму вимагає внесення змін до законодавчих актів і не може бути реалізоване на рівні лише підзаконних нормативно-правових актів.

Нас цілком влаштовує чинний принциповий підхід: земельна ділянка багатоквартирного будинку має належати безпосередньо його співвласникам і нікому іншому. Цей підхід повинен бути збережений, як і положення про те, що права на земельну ділянку зберігаються за співвласниками багатоквартирного будинку навіть у разі його руйнування.

Необхідно лише вирішити технічні питання:

  1. Як визначити межі земельної ділянки багатоквартирного будинку?

  2. Як забезпечити державну реєстрацію прав на земельну ділянку безпосередньо за співвласниками багатоквартирного будинку, враховуючи достатньо мінливий у часі склад таких співвласників?

  3. У який спосіб, строк та з чиєї ініціативи здійснюється державна реєстрація прав на земельну ділянку за співвласниками багатоквартирного будинку?

Які саме копії правовстановлюючих документів на об'єкт нерухомого майна повинен надати голова ОСББ для затвердження проекту землеустрою відповідно до ст. 50 ЗУ "Про землеустрій"?

ОСББ хоче взяти земельну ділянку, на якій збудований будинок, разом з прибудинковою територіїю в постійне користування. ОСББ замовило проект землеустрою. Проектна організація виготовила проект, але експерт державної експертизи Держегокадастру не затверджує проект та вимагає відповідно до вимог ст. 50 ЗУ "Про землеустрій", додати до проекту землеустрою копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва ІІІ-ІV категорії складності, які розташовані на земельній ділянці.

Картинка користувача Дмитро Левицький.

Земельні ділянки багатоквартирних будинків не можна передавати нікому, крім безпосередньо співвласників

Земельні ділянки багатоквартирних будинків взагалі не можна передавати ні у власність ні в користування нікому, крім самих співвласників. Докладніше дивіться у відповіді на подібне питання: https://proosbb.info/node/336

Чому ОСББ не має права на приватизацію прибудинкової території?

Правління ОСББ звернулося із заявою в органи влади про приватизацію прибудинкової території.
Більше року для нас шукали тисячи причин , ціплялися до кожного кущика , і ВИРІШИЛИ; тільки в оренду. Скажіть будь ласка, чому для інших ОСББ право на приватизацію земельної ділянки є , а для других немає? А може не помазали то і не поїхали ?

Картинка користувача Дмитро Левицький.

Земельна ділянка є спільною власністю співвласників

Взагалі-то, з 1 липня 2015 року (із набрання чинності Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку") в ОСББ відсутні і потреба і право отримувати земельну ділянку багатоквартирного будинку у власність. Адже згаданим законом (і відповідними змінами до інших законодавчих актів) таку земельну ділянку закріплено як власність безпосередньо співвласників - її включено до переліку спільного майна багатоквартирного будинку:

Пункт 6 ч.1 ст.1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку":

6) спільне майно багатоквартирного будинку - (...) а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія;

Частина друга статті 382 Цивільного кодексу України:

2. Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є (...) а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Таким чином, земельну ділянку, на якій розташовані будинок і його прибудинкова територія, в силу закону закріплено за співвласниками. Вона - таке ж спільне майно, як ліфт, підвал чи індивідуальний тепловий пункт. Тому ніхто, включаючи ОСББ як юридичну особу, не повинен на цю ділянку претендувати.

Однак досі неврегульованим лишилося питання державної реєстрації права власності на земельну ділянку за співвласниками, а також питання визначення її меж. Стаття 42 Земельного кодексу України передбачає, що це питання має бути врегульоване Кабміном, і що межі ділянки визначаються на підставі землевпорядної документації:

2. Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

(...)

4. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.

Фактично, через таке формулювання і відсутність Кабмінівського порядку ситуація є замороженою: ділянка "зарезервована" за співвласниками, але зареєструвати право власності на неї вони не можуть. Але й нікому іншому ні право власності на ділянку, ні право користування нею передане бути не може.

Усунути ці проблеми пропонує законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо земельних ділянок багатоквартирних будинків" (рєстр. № 3576 від 03.12.2015), але він досі лежить у Верховній Раді без руху.