прибудинкова територія

Чи можна вкрасти у співвласників землю?

За жодних обставин ділянка багатоквартирного будинку не може бути передана нікому, окрім самих співвласників будинку. На цьому наголошує Верховний Суд. Важливо, щоб це усвідомили і з цим змирилися підприємці, забудовники та органи місцевого самоврядування.

Свого часу уряди й місцеве самоврядування інших країн Східної Європи усвідомили, що вічно тримати в підвішеному стані земельне питання неможливо. І поставили крапку - чітко визначивши межі земельних ділянок всіх багатоквартирних будинків. Так стало зрозумілим, які землі вільні й можуть ще використовуватися, а які - зайняті, й зазіхати на них не можна. Бізнес і місцева влада отримали можливість займатися бізнес-проєктами та розвитком інфраструктури без ризику судових спорів. А співвласники - спокійно дбати про своє майно і свою прибудинкову територію без ризику "рейдерства".

Війна повертає до вирішення проблеми із землею

Ще 2015 р. в Україні були прийняті зміни до законодавства, відповідно до яких Кабмін мав розробити порядок передачі земельної ділянки в постійне користування чи у власність співвласникам багатоквартирного будинку. Проте незабаром вже буде 10 років з того часу, а нічого не змінилося, окрім одного – почалась повномасштабна війна. І саме вона змушує негайно навести лад із земельними ділянками заради швидкої відбудови.

Судовий захист прибудинкової території як спільної власності співвласників багатоквартирного будинку

Продовжую серію блогів, присвячених захисту спільного майна багатоквартирного будинку. Сьогоднішній присвячений прибудинковій території. На нього мене надихнула зовсім свіжа постанова Верховного Суду.

Суть справи, до речі, дуже перегукується з темою попереднього мого блогу - “бізнесу” на перших поверхах. Якщо коротко, відповідач придбав у будинку квартиру на першому поверсі та здійснив її реконструкцію під лікувально-профілактичний заклад, після чого ще й самовільно демонтував клумбу з квітами, вистелив бруківку і змонтував сходи та пандус до цієї квартири. Позивач - до речі, просто власник однієї з квартир - вимагав знести самовільно збудовані споруди. Суди першої та апеляційної інстанцій у задоволенні позову відмовили, тож справедливість і законність відновлював Верховний Суд.

Земельна ділянка багатоквартирного будинку: позиція спільноти ПроОСББ

земельна ділянка багатоквартирного будинку

Чинне законодавство передбачає, що з 1 липня 2015 року земельна ділянка багатоквартирного будинку може належати на праві власності або постійного користування виключно безпосередньо співвласникам такого будинку (а не ОСББ, управителю чи будь-кому іншому). Законодавство гарантує збереження такого права власності або постійного користування за співвласниками навіть у разі знищення (руйнування) багатоквартирного будинку (що на практиці дозволяє співвласникам або відбудувати будинок, або продати ділянку і придбати житло десь інде). Починаючи з 1 липня 2015 року, передача земельної ділянки багатоквартирного будинку будь-яким суб’єктам, окрім як безпосередньо співвласникам такого будинку, є неправомірною, і може бути оскаржена будь-ким зі співвласників такого будинку. 

У той же час, механізм передачі та державної реєстрації земельної ділянки безпосередньо за співвласниками багатоквартирного будинку наразі не визначений. Створення такого механізму вимагає внесення змін до законодавчих актів і не може бути реалізоване на рівні лише підзаконних нормативно-правових актів.

Нас цілком влаштовує чинний принциповий підхід: земельна ділянка багатоквартирного будинку має належати безпосередньо його співвласникам і нікому іншому. Цей підхід повинен бути збережений, як і положення про те, що права на земельну ділянку зберігаються за співвласниками багатоквартирного будинку навіть у разі його руйнування.

Необхідно лише вирішити технічні питання:

  1. Як визначити межі земельної ділянки багатоквартирного будинку?

  2. Як забезпечити державну реєстрацію прав на земельну ділянку безпосередньо за співвласниками багатоквартирного будинку, враховуючи достатньо мінливий у часі склад таких співвласників?

  3. У який спосіб, строк та з чиєї ініціативи здійснюється державна реєстрація прав на земельну ділянку за співвласниками багатоквартирного будинку?

Які саме копії правовстановлюючих документів на об'єкт нерухомого майна повинен надати голова ОСББ для затвердження проекту землеустрою відповідно до ст. 50 ЗУ "Про землеустрій"?

ОСББ хоче взяти земельну ділянку, на якій збудований будинок, разом з прибудинковою територіїю в постійне користування. ОСББ замовило проект землеустрою. Проектна організація виготовила проект, але експерт державної експертизи Держегокадастру не затверджує проект та вимагає відповідно до вимог ст. 50 ЗУ "Про землеустрій", додати до проекту землеустрою копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва ІІІ-ІV категорії складності, які розташовані на земельній ділянці.

Чому ОСББ не має права на приватизацію прибудинкової території?

Правління ОСББ звернулося із заявою в органи влади про приватизацію прибудинкової території.
Більше року для нас шукали тисячи причин , ціплялися до кожного кущика , і ВИРІШИЛИ; тільки в оренду. Скажіть будь ласка, чому для інших ОСББ право на приватизацію земельної ділянки є , а для других немає? А може не помазали то і не поїхали ?