Револьверний фонд

Револьверний фонд міст АЕМУ діє у період воєнного стану

Запровадження воєнного стану на території України обмежило можливості фінансування громадами програм підтримки житлового фонду. Казначейство почало працювати в особливих умовах воєнного стану (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/590-2021-%D0%BF#n9). Видатки для реалізації місцевих програм підтримки житлового фонду, зокрема ОСББ, потрапили у так звану третю чергу - категорію «за іншими видатками». Це призупинило виконання згаданих місцевих програм  за рахунок бюджетних коштів.

Проте револьверний фонд міст АЕМУ, як фінансовий інструмент, навіть під час воєнного стану працює надійно та без зупинок. Переважно всі ОСББ, що отримали позики з РФМ АЕМУ, дотримуються графіку повернення коштів. Навіть ОСББ «Піщаного–1» з міста Краматорськ принципово переказує щомісячні виплати для того щоб інші краматорські ОСББ могли скористатися такою ж поворотною фінансовою допомогою. 

Механізм підтримки ОСББ: приклад револьверного фонду

28 листопада 2019 року у м. Хмельницький відбувся міжрегіональний Форум «Фінансування енергоефективних заходів для ОСББ за принципом «револьверного фонду». Організаторами міжрегіонального Форуму виступили спільний проект ЄС/ПРООН «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES), Агенція регіонального розвитку Хмельницької області та ГО «Хмельницька обласна асоціація ОСББ».

Револьверний фонд

Доброго дня.
при АОСББ створено револьверний фонд. Чи можливо в положення про револьверний фонд вписати умову сплати адміністрування револьверного фонду на рахунок асоціації та раозвого внеску на поповнення револьверного фонду. Чи не буде це наслідком трактування договору про фінансову безвідсоткову поворотну допомогу в договір позики?
дякую.

Картинка користувача Дмитро Левицький.

В такому разі дійсно з'являється певний ризик

Відповідь на питання: 

Доброго дня!

Річ не в тому, що "договір про поворотну фінансову допомогу" хтось вважатиме "договором позики" - адже за положеннями Цивільного кодексу України така допомога і є позикою.

Річ у тому, що в разі запровадження будь-яких внесків, сплата яких прямо "прив'язується" до отримання позики, такі внески можуть розглядатися як плата за користування позикою - з відповідним оподаткуванням. Також не виключено (але не обов'язково), що така діяльність розглядатиметься як надання фінансових послуг.

Тому я рекомендую НЕ стягувати жодних внесків, прямо пов'язаних з фактом отримання позики. Адміністрування револьверного фонду краще фінансувати за рахунок поточних постійних внесків членів асоціації, незалежно від отримання ними позик (поворотної фінансової допомоги).